Vojske su u pripravnosti u srcu Afrike: Čeka li svet još jedan veliki rat? 1Ilustracija foto: EPA-EFE/DANIEL IRUNGU

Bivši vrhovni komandant savezničkih snaga NATO- a za Evropu Džejms Stavridis upozorio je da bi sukob u Nigeru usred krajnjeg roka za pučiste da prepuste vlast potencijalno mogao dovesti do „potpunog rata u Africi“.

Nedeljni rok koji je postavila koalicija zapadnoafričkih država da se Niger vrati demokratskoj vlasti je istekao.

Zahtev su odbacile zemlje pod vojnim vodstvom Burkina Faso i Mali, koji su zajedno upozorili da bi bilo kakva intervencija predstavljala objavu rata.

Uslovi za veliku eskalaciju brzo se spremaju na kontinentu koji je bio domaćin nekim od najsmrtonosnijih ratova u prošlom veku.

 

Neki veruju da bi takav sukob imao goleme posledice, ne samo za ljude u regiji Sahel, već i daleko šire, s potencijalom da privuče sile poput Sjedinjenih Američkih Država, Francuske i Rusije.

Stavridis je upitao: „Hoće li ovo dovesti do punog rata u Africi? Svakako ima potencijala za to, i bio bi značajan i razoran događaj.“

U petak su načelnici odbrane zapadnoafričkih zemalja finalizirali plan intervencije i pozvali vojsku da pripremi resurse nakon što su pregovori s nigerskom vojnom huntom zapeli.

„Svi elementi koji bi ušli u bilo kakvu eventualnu intervenciju ovde su izneseni i pročišćeni, uključujući vreme, potrebne resurse i kako, gde i kada ćemo rasporediti takve snage“, rekao je Abdel-Fatau Musah, komesar Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država (ECOWAS) za politička pitanja, mir i sigurnost, nakon sastanka šefova odbrane zemalja ECOWAS-a, osim Malija, Burkine Faso, Čada, Gvineje i Nigera.

Međutim, Musah nije rekao hoće li ECOWAS rasporediti snage na kraju roka danog hunti.

Njuzvik je kontaktirao više vojnih stručnjaka za komentar.

General Kristofer Gvabin Musa, nigerijski načelnik stožera obrane, rekao je novinama da se demokratija mora obnoviti, diplomatijom ili silom.

U nedelju je sigurnosni i obaveštajni stručnjak Oluseji Adetajo rekao za CNN da su „pripreme već u najvećoj brzini, u to nema sumnje i da je vojska u pripravnosti.

 

„Koliko ja razumem, Nigerija neće odustati i učiniće što god je potrebno vratiti Niger pod civilnu vlast.“

U međuvremenu, američki državni sekretar Entoni Blinken kazao je da SAD pauzira određene strane programe pomoći.

„Pružanje pomoći Sjedinjenih Američkih Država vladi Nigera zavisi o demokratskom upravljanju i poštovanju ustavnog poretka. Pauziramo određene strane programe pomoći i nastavićemo revidirati našu pomoć kako se situacija bude razvijala“, kazao je Blinken, prenosi Klix.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari