vojna vezba rezervista u UkrajiniFoto: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Veoma je mala verovatnoća da će Velika Britanija ili njeni saveznici poslati svoje vojnike da brane Ukrajinu ukoliko susedna Rusija izrši invaziju na nju, izjavio je birtanski ministar odbrane Ben Volas.

Američki obaveštajni izvori tvrde da je Rusija rasporedila oko 70.000 svojih vojinka u blizini granice sa Ukrajinom i počela sa planiranjem moguće invazije već početkom naredne godine.

ako prenosi Gardijan, Volas i ukrajinski minstar odbrane Oleksej Jurijovič Reznikov izdali su zajedničko saopštenje u kojem se navodi da su “zabrinuti” zbog gomilanja ruskih vojnika.

“Ujedinjeno Kraljevstvo stoji rame uz rame sa narodom Ukrajine i nastaviće sa svojom dugoročnom rešenošću da ga podrži”, navodi se u saopštenju.

Ali, u intervjuu za Spektejtor, Volas je izjavio da Ukrajina “nije članica NATO, tako da je veoma mala verovatnoća da će iko poslati vojsku u Ukrajinu i tako izazvati Rusiju”.

“Ne bi trebalo da zavaravamo ljude da ćemo to učiniti. Ukrajina je toga svesna”, dodao je Volas.

Kada je upitan da li to znači da je Ukrajina prepuštena sama sebi, on je rekao: “svi možemo u nekoj meri da pomognemo sa izgradnjom kapaciteta, ali Ukrajina nije u NATO-u i zbog toga je diplomatski najbolje da kažemo Putinu da to ne radi”.

Volas je ovo izjavio nekoliko dana pošto je britanski premijer Boris Džonson rekao ruskom predsedniku Vladimiru Putinu da će biti “značajnih posledica” ako Rusija izvrši invaziju na Ukrajinu.

Džonson je tokom telefonskog razgovora sa Putinom ponovio da je Britanija posvećena teritorijalnom integritetu Ukrajine i upozorio da će bila kakva akcija Moskve koja izaziva destabilizaciju biti “strateška greška”.

S druge strane, vrhovni komandant savezničkih snaga za Evropu u NATO-u Tod Volters je predložio da, usled gomilanja ruskih snaga blizu granice s Ukrajinom, savez uspostavi vojnu prisutnost u Bugarskoj i Rumuniji, objavio je nemački nedeljnik Špigel.

To bi značilo proširenje dosadašnje prisutnosti saveza u Estoniji, Litvaniji, Letoniji i Poljskoj.

Špigel nije direktno citirao Voltersa, već je objavio da poseduje „informacije” da je on “zatražio pojačanje vojnika na istočnoj granici” NATO-a tokom videokonferencije sa vojnim zvaničnicima “partnerskih zemalja”.

Generalni sekretar Jens Stoltenberg je u petak rekao da će NATO „neprestano procenjivati potrebu za daljim prilagođavanjem” pristupa, prisutnosti, takođe i u jugoistočnom delu regije jer, kako je naveo, “moramo da budemo sigurni da uvek možemo štititi i braniti saveznike od svake pretnje”.

Rusko gomilanje oružanih snaga blizu Ukrajine povećalo je napetosti između Moskve i NATO-a, koji je od Rusije zatražio da ne napada bivšu sovjetsku republiku.

Rusija poriče tvrdnje da priprema invaziju, već kaže da odgovara na ono što smatra pretnjom svojoj vlastitoj sigurnosti, navodeći sve bliže odnose između Ukrajine i NATO-a i njene težnje da se pridruži savezu.

Moskva je u petak objavila da želi pravno važeću garanciju NATO-a da će odustati od bilo kakvih vojnih aktivnosti u istočnoj Evropi i Ukrajini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari