Kristina Koh NASAFoto: NASA/Bill Stafford

Amerikanka Kristina Koh prva je žena astronaut koja će učestvovati u letu oko Meseca.

Ona će biti deo tima koji čine još tri astronauta koji će putovati oko Meseca prvi put posle više od 50 godina, objavila je NASA.

Tim astronauta će učestvovati u misiji Artemis II, a očekuje se da će poleteti iz Svemirskog centra Kenedi na Floridi krajem 2024.

Tokom ove misije astronauti neće sleteti na Mesec ali ona će, kako navodi NASA, biti probni let koji će „utabati put“ za misiju Artemis III, planiranu za 2025, u kojoj će prvi put ikada na Zemljin prirodni satelit sleteti jedna žena i jedan Afroamerikanac.

Učešće Kristine Koh u Artemisu II će označiti prvi put da je jedna žena učestvovala u lunarnoj misiji, ali to neće biti i prvi put da je ova astronautkinja ušla u istoriju.

U decembru 2019, ona je oborila svetski rekord za najduži svemirski let u kojem je učestvovala neka žena, provevši više od 300 dana u orbiti.

Početkom te godine, Koh je bila deo prvog u potpunosti ženskog tima koji je hodao u svemiru i učestvovala je u postavljanju sistema za soalrnu energiju za Međunarodnu svemirsku stanicu zajedno sa koleginicom iz NASA-e Džesikom Mejr.

Koh je rođena 29. januara 1979. u Mičigenu, a odrasla je u Džeksonvilu.

Još kao dete sanjala je da postane astronaut, gledajući u noćno nebo kroz teleskop u dvorištu porodične kuće.

„Mislim da najvažnija stvar za mene nije to što ja idem, već što mi idemo, NASA ide, svet ide. Zajedno krećemo u ovaj izazov, ići ćemo na Mesec, jednom i na Mars, a privilegija je biti deo toga“, rekla je Koh za Njuz end obzerver.

Koh je završila srednju školu Vajt ouk u Džeksonvilu pre nego što je upisala višu školu za nauku i matematiku u Severnoj Karolini.

Studirala je na državnom univerzitetu Severne Karoline, gde je diplomirala elektrotehniku i fiziku, a ima zvanje mastera elektrotehnike.

Kako ističe NASA, njeno znanje u oblasti elektrotehnike će verovatno dobro doći tokom misije Artemis II pošto će ona biti jedini profesionalni inženjer u posadi.

NASA astronauti
Foto: Betaphoto/AP Photo/Michael Wyke

Koh je 2013. izabrana za jednog od osam članova 21. klase NASA astronauta, a 2015. je završila obuku za astronaute kandidate.

Prvi let u svemir joj je dodeljen 2018, što je bila dugotrajna misija na Međunarodnoj svemirskoj stanici koja je počela u martu 2019.

Koh je radila u oblasti razvoja instrumenata za svemirsku nauku i udaljenih naučnih oblasti inženjeringa.

Dok je radila kao elektroinženjer u NASA GSFC Laboratoriji za astrofiziku visokih energija, doprinela je naučnim instrumentima u nekoliko NASA misija koje su proučavale astrofiziku i kosmologiju.

Prethodno je bila istraživač saradnik u Antarktičkom programu Sjedinjenih Država od 2004. do 2007. i provela je tri i po godine putujući po regionima Arktika i Antarktika.

Provela je celu zimsku sezonu u Amundsen-Skot stanici na Južnom polu, gde je iskusila temperaturu od minus 80 stepeni Celzijusa.

Vreme provedeno na Južnom polu opisala je kao mentalno i fizički izazovno.

„To znači provesti mesece a da ne vidite sunce, biti stalno sa istim timom ljudi, bez porodice i prijatelja, što su sve uslovi u kojima morate da se izborite da izdržite“, rekla je tada.

Kristina sada živi u Teksasu sa svojim suprugom Robertom Kohom.

Uživa u pešačenju i planinarenju, penjanju na stene, veslanju, trčanju, jogi, surfovanju i fotografiji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari