Vrhovni sud Rusije neće razmatrati slučaj preživelih potomaka zatvorenika Gulaga iz doba Staljina koji se bore za državnu odštetu, prenose ruski mediji.
Grupa „deca Gulaga“ podnela je prošle nedelje tužbu protiv Donjeg doma ruskog parlamenta, Državne dume, tražeći stanove koji su im zagarantovani ruskim zakonom.
Kako piše u dosijeu na sajtu ruskog Vrhovnog suda oni su „odbili“ da preuzmu slučaj grupe ne navodeći obrazloženje za ovu odluku.
Mozhem Obyasnit, novinski kanal aplikacije Telegram, koji je prvi objavio tu vest, piše da još nije jasno šta je motivisalo Vrhovni sud da odbije slučaj „Dece Gulaga“.
Vodeća ruska grupa za ljudska prava Memorijal, koja zastupa podnosioce tužbe, saopštila je da planira da uloži žalbu na odluku Vrhovnog suda. Kako navode „tužba nije jednokratna akcija, već deo velike kampanje za pravo članova grupe da se vrate kući“, rekao je advokat Memorijala Grigorij Vajpan za nezavisni list Novaja gazeta.
Dodaje da će „iskoristiti sva raspoloživa sredstva kako bi ljudi mogli da se vrate i dobiju smeštaj koji im je garantovan zakonom“.
Kada se SSSR raspao 1991. sovjetska vlada je donela zakon kojim se po prvi put priznaju sve žrtve represije iz Staljinovog doba i dozvoljava im da traže kompenzaciju za svoje konfiskovane domove. Posle decenija prebacivanja odgovornosti i neobaveznog stava vlasti u pogledu obeštećenja, Ustavni sud Rusije doneo je iznenađujuću odluku 2019. kojom je potvrđeno pravo na prioritetne zahteve za stanovanje za troje iz grupe „Dece Gulaga“.
Ta odluka je podtskla zakonodavnu bitku u Državnoj Dumi, sa grupom međustranačkih poslanika koji su sponzorisali niz amandmana na vladin, kako se navodi, kozmetički zakon kojim bi se podržala odluka Ustavnog suda ubrzavanjem realizacije stambenih zahteva za potomke žrtava.
Vajpan je za Novu Gazetu kazao da je Memorijal prošle nedelje pisao predsedniku Državne dume Vjačeslavu Volodinu tražeći javnu reviziju zakona o stanovanju. „Ove procedure uključuju stvaranje radne grupe u relevantnom odboru i održavanje skupštinskih saslušanja, okruglih stolova i sastanaka odbora“, rekao je advokat.
Podsećamo, deca žrtava represija iz Staljinovog doba po presudi Vrhovnog suda Rusije iz decembra 2019. imaju pravo da dobiju državni smeštaj u gradovima iz kojih su njihovi roditelji deportovani.
Amandmani na zakon iz 1991. o rehabilitaciji žrtava političkih represija iz sovjetske ere usvojeni 2005. su u suprotnosti sa ruskim ustavom jer onemogućavaju da njihova deca dobiju stambeni smeštaj, navedeno je tada u odluci suda koji je potom naložio saveznim i regionalnim zakonodavcima da izmene svoje zakonodavstvo kako bi rešili stambena pitanja „bez odlaganja“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.