Sukobi policije i demonstranata povodom ustoličenja mitropolita SPC Joanikija i brutalna intervencija policije produbiće postojeće podjele u Crnoj Gori i homogenizovati dva politička bloka. Radikalizacija političkih prilika je pojačala uticaj predsjednika Srbije Aleksanda Vučića u Crnoj Gori, koji sada ne kontroliše samo DF već je proširio uticaj i na druge aktere u vlasti, kaže za Danas predsednik Upravnog odbora u podgoričkom Centru za monitoring i istraživanje (CeMI) i politički analitičar Zlatko Vujović.
„Očekujem da nakon posljednjih događaja, uključujući i ono što se dešavalo u vladi, dođe do dogovora DF, Demokrata i Krivokapića oko ulaska DF u vladu Crne Gore. Sastav te Vlade bi vodio daljoj radikalizaciji političkih prilika u Crnoj Gori“, napominje naš sagovornik.
Predsednik Vučić je, naglašava, „uspio u daljoj destabilizaciji Crne Gore, tako da ne čude njegove izjave u kojima gotovo pripisuje sebi rezultate akcije crnogorske policije“.
„Činjenica je da je Vučićev uticaj u kriznoj noći, što direktan, što posredan, bio ključan da crnogorska policija dobije naređenja da krene u oštru akciju protiv građana Cetinja i demonstranata iz drugih gradova. Vučić kontroliše patrijarha srpskog Porfirija, Porfirije Joanikija, a Joanikije Krivokapića. Stoga je jasno kako se uticaj ostvaruje“, ukazuje Vujović.
Osim toga, napominje, „lideri DF Mandić i Knežević, koje kontroliše Vučić su saopštili da su oni odigrali ključnu ulogu da se ne donese odluka o odustajanju policije da nasilno raščisti put ka Cetinjskom manastiru“, a Krivokapić je, dodaje, „ponovo iznio besmislene navode o pokušaju državnog puča, po drugi put u nekoliko mjeseci, naravno ponovo bez ikakvih dokaza“.
„BIA je sve vrijeme bila uključena u planiranje djelovanja crnogorske policije, a značajan broj njenih pripadnika je bio prisutan u Crnoj Gori. Da ne govorimo o kampanji medija koje kontroliše Vučić, kako u Crnoj Gori tako i u Srbiji. Stoga možemo govoriti o snažnoj umiješanosti Srbije u događaje povodom ustoličenja i akcije policije, kao što je uostalom bio slučaj i sa posljednjim parlamentarnim izborima“, zaključuje Vujović.
Sa druge strane, kako ocenjuje, pomenuti događaji će dodatno homogenizovati opoziciju, te se otvara prostor o dogovoru o zajedničkom djelovanju protiv vlasti, posebno u susret narednim lokalnim izborima u nekoliko opština.
„Birači opozicije revoltirani posljednjim dešavanjima će potisnuti najvećim dijelom nezadovoljstvo vladavinom DPS i njihovih koalicionih partnera. No, pitanje je da li će to biti dovoljno bez daljih personalnih reformi u nekada vladajućem DPS-u“, ukazuje Vujović.
Prema njegovim rečima, ulazak DF u Vladu će uticati na gubljenje podrške zapadnih partnera.
„Zapadni partneri će za početak zauzeti distancu prema obje strane, ali sa druge strane to će uticati na zaustavljanje pregovora oko članstva. Nakon brojnih negativnih dešavanja nakon posljednjih izbora zaustavljen je put Crne Gore ka EU, te smo vraćeni godinama unazad.“
Vujović ukazuje i da je ovim dešavanjima nestao prostor za neke partije koje su popunjavale prostor između dva bloka. „Demokrate su se zahtijevanjem od Vlade da naredi intervenciju policije i prijetnjama smjenom ključnih ljudi u sektoru bezbijednosti, ako ne dođe do policijskog proboja ka manastiru definitivno svrstali u „prosrpski blok“ time potencijalno izgubivši dio nekadašnjih birača.“
Vujović ocenjuje da URA rizikuje svoj politički opstanak, „s obzirom da su njen predsjednik Dritan Abazović, kao koordinator bezbjednosnih službi, te njegov izbor ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović, bili oni koji su koordinirali nasilnim akcijama policije“, te podseća da je URA na posljednjim parlamentarnim izborima na Cetinju osvojila gotovo 13% glasova, te je taj grad bio njeno najjače uporište.
„Nije za očekivati da će ova partija moći da zadrži značajnu podršku od ovih birača. Sa istim problemom se ova partija suočava na nacionalnom nivou jer značajan broj njenih birača je više ne doživljava kao “procrnogorsku” partiju. Velika je vjerovatnoća da će dio glasača Demokrata i URA-e otići ka opoziciji, što ne znači da oni neće to nadoknaditi iz prosrpskog bloka, ali bi sva ova volatilnost između partija vlasti i opozicije mogla značajno da opredijeli rezultate narednih parlamentarnih izbora. Pored ovog izazova URA se suočava sa unutrašnjim problemima jer veliki broj funkcionera ove partije ne podržava više politiku njihovog predsjednika Abazovića, odnosno njegovo približavanje Demokratskom frontu“, ukazuje naš sagovornik.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.