Kolumnista ruske državne agencija RIA Novosti Dmitrij Bavirin posvetio je današnju kolumnu Aleksandru Vučiću.
U tekstu koji je naslovljen – „Biće teže nego ikad“: Predsednik Srbije uplašio sve“, Bavirin piše kako je Vučić u nedelji na izmaku „izgleda bio u dosluhu sa izvoznicima sedativa u svoju zemlju“.
„Nije mi lako da kažem kakve vesti imamo… Oni ugrožavaju vitalne interese Srbije i Republike Srpske“, citira kolmnista predsednika Srbije dodajući da će „biti teže nego ikada“, ali da će „Srbija pobediti“.
Tako je Vučić, konstatuje, odigrao ulogu osobe koja se nikome ne dopada. Ističe da je Vučić svoju „horor priču“ objavio na društvenoj mreži u kojoj se češće objavljuju fotografije hrane, palmi, dece, šminke i mačaka.
Između svega toga, piše Bavirin, „ugurao se predsednik najavljujući početak „težih nego ikad“ vremena. „A Srbi su znali za izuzetno teška vremena, čak i do tačke genocida“, tvrdi autor kolumne.
„Generalno, Aleksandar Vučić ume da skrene pažnju na sebe. Ili ništa ne govori, ili se pretvara da je sprečio katastrofalan razvoj situacije (odnosno da je skoro pobedio. Ispostavilo se da se Srbija ne suočava sa najakutnijim izazovima“.
Prvo, Zapad ne voli zemlje sa nezavisnom spoljnom politikom, poput Srbije, koja nije uvela sankcije protiv Rusija, pa tera Beograd da „plati visoku cenu“ i vrši pritisak na Vučića po pitanju priznanja Kosovuu u cilju „lišavanja aduta Moskvi“.
„Drugo, u Generalnoj skupštini UN Oni se pripremaju da usvoje rezoluciju kojom se događaji iz 1995. u bosanskoj Srebrenici proglašavaju genocidom nad muslimanima.
Prema popularnoj teoriji u srpskom svetu, posle ovoga će Srbima u Bosni biti oduzeta državnost – Republika Srpska, jer „genocidaši“ nemaju pravo na državnost“.
Ako takva rezolucija zaista bude usvojena, ona neće približiti pravdi tragediju bosanskog rata — naprotiv, distanciraće je od nje, zaključak je autora kolumne.
„Što se tiče dramatičnog Vučića, poznato je da je on veliki umetnik – i to je pohvala, a ne kritika. Decenijama je u velikoj politici, preživeo je nekoliko ratova i Majdana, a mnoge neprijatelje poslao u penziju i u grob. Na Balkanu niko nije bio tako spretan do njega od, možda, Tita“.
„Zahvaljujući istom retkom talentu, parira se zapadnim sponzorima Srbije. U pozadini „specijalne vojne operacije u Ukrajini“ oni su bukvalno poludeli, ali Vučić im još uvek nije predao ni Rusiju ni Kosovo, imajući minimalan broj aduta u rukama i krajnje nesrećan geografski položaj – okružen neprijateljima i bez pristupa moru“.
Bilo je, piše autor i gubitaka za Vučića pa navodi da je bio primoran da ukloni jednog od svojih glavnih rusofila iz Vlade Srbije, Aleksandra Vulina — i odustane od brojnih vojnih ugovora sa Rusijom.
„Ali ovo je sitnica u poređenju sa onim što su od Beograda tražili Brisel i Vašington“.
Ako Zapad, kako kažu, mora da se sprema za sukob sa Rusijom, svakako će pokušati da ubrza sprovođenje plana o ugrađivanju fragmenata Jugoslavije u NATO, navodi se u kolumni.
„To je već ubrzano 2014. godine, zbog čega su Crna Gora i Makedonija prilično grubo uvučene u savez. Ako više ubrzate, moraćete da promenite vlast u Srbiji i Republici Srpskoj – to je krajnja prepreka, a poslednje dve godine su dokazale da su Srbi i dalje tvrd orah.
Shodno tome, potrebne su ekstremne mere, koje uključujući potpunu blokadu i vojnu intervenciju, kao u najgorim vremenima. Zar to Vučić ne misli?, pita se autor kolumne.
„Ali činjenica da je Srbija obeležila četvrt veka od bombardovanja podseća da se od NATO-a može očekivati bilo šta, pa i ono najgore“, zaključuje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.