Vlasti Srbije učinile su važan korak računajući na podršku novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa.
Uprkos protestima opozicije i arhitekata, vlada zemlje ukinula je status kulturnog nasleđa zgradama Generalštaba i Ministarstva odbrane koje se nalaze u centru Beograda.
Tako su vlasti dale zeleno svetlo za realizaciju velikog projekta zeta Donalda Trampa Džareda Kušnera, koji namerava da na mestu ovih zgrada izgradi poslovno-stambeni kompleks, piše dopisnik Komersanta sa Balkana Genadij Sisojev.
Odluka Vlade Srbije o ukidanju statusa kulturnog nasleđa zgradama Generalštaba i Ministarstva odbrane stupila je na snagu krajem prošle nedelje.
Sada ove zgrade, oštećene tokom NATO bombardovanja pre četvrt veka i a koje su 2005. dobile zaštićeni status mogu biti legalno srušene.
Ovo će označiti početak ambicioznog projekta Džereda Kušnera, zeta Donalda Trampa.
Kada su, neposredno pre predsedničkih izbora u SAD, novinari pitali predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji bi ishod izbora više voleo, on je uobičajno odgovorio: „Imam preferencije, ali neću o njima javno da govorim“.
U međuvremenu, mnogo jasnije svedoči o preferencijama Beograda ugovor koji je u maju zaključila Vlada Srbije sa kompanijom zeta Donalda Trampa da joj dodeli na besplatno korišćenje na period od 99 godina veliku parcelu u samom centru Beograda, gde se nalaze zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane.
Na njihovom mestu, kompanija Džareda Kušnera planira da izgradi višespratni poslovni centar i stambeno-hotelski kompleks. Procenjena vrednost projekta je 500 miliona dolara.
Kada se saznalo za ovaj projekat, bivši načelnik Generalštaba Srbije, a sada jedan od opozicionih lidera Zdravko Ponoš optužio je predsednika Srbije da „ulaže u svoju političku budućnost“, želeći da dobije podršku Donalda Trampa.
Štaviše, i sam Aleksandar Vučić je priznao da je „inspirisan projektom“ Džareda Kušnera i da je spreman da ga „sa radošću promoviše“.
Ključni problem je bio status kulturnog nasleđa koje su imale zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane. Sada, manje od mesec dana nakon što je Donald Tramp pobedio na predsedničkim izborima, i ta prepreka je uklonjena.
Vlada je ovaj korak preduzela uprkos primedbama stručnjaka iz oblasti arhitekture i protestima.
Tako je Republički odbor za zaštitu spomenika kulture zahtevao da se odluka odmah poništi zbog „grube povrede zakona o kulturnom nasleđu“.
Prema ovom dokumentu, skidanje statusa kulturnog nasleđa od strane Vlade moguće je samo uz saglasnost nadležnog republičkog odbora, ali ona nije dobijena.
O negativnim posledicama odluke govorio je i Međunarodni savet za zaštitu spomenika i lokaliteta (ICOMOS).
Srpske vlasti ignorisale su sve to.
Štaviše, Republički odbor za zaštitu spomenika kulture saopštio je novinarima da su ovu ustanovu prošle nedelje neočekivano posetili zaposleni u glavnoj obaveštajnoj službi Srbije – Bezbednosno-informativnoj agenciji, nakon čega je odbor prestao da se izjašnjava o odluci Vlade.
Srpska opozicija, u međuvremenu, planira da na odluku vlasti odgovori protestima, piše Komersant.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.