Narodna skupština Srbije je u procesu formiranja grupe za saradnju i pristupanje BRICS-u, u kojoj će biti i predstavnici vladajuće koalicije i opozicije, kazao je u „ekskluzivnom komentaru“ za rusku Parlamentarnu gazetu poslanik u skupštini Srbije Bojan Torbica.
Prema rečima poslanika Pokreta socijalista Aleksandra Vulina, grupa se stvara na inicijativu zainteresovanih poslanika i imaće neformalni status, „ali uskoro može postati stalni organ srpskog parlamenta“.
„Kao autor rezolucije o pristupanju Srbije BRICS-u, koja se razmatra u Narodnoj skupštini, mislim da je moj stav vrlo jasan. BRICS je trenutno ozbiljna alternativa takozvanom evropskom putu Srbije. Pre više od dvadeset godina, po nalogu tadašnje političke elite, Srbija je krenula tim putem. Mišljenje o potrebi nastavka evropskih integracija i dalje preovladava na srpskoj političkoj sceni, ali podrška jačanju veza Srbije sa BRICS-om postaje sve realnija“, naglasio je poslanik za list koji izadaje ruski parlament.
On smatra da je sve veće interesovanje srpske javnosti za saradnju i moguće članstvo u BRICS-u u velikoj meri posledica gubitka poverenja Srba u Evropsku uniju.
„Svedoci smo da se EU poslednjih godina suočava sa ozbiljnom krizom poverenja. Za Srbe, kao i za brojne druge narode, u ovoj organizaciji nema pravde, slobode i jednakosti, ako su ikada postojali. Nedostatak dijaloga, licemerje, prazna obećanja i očigledne laži briselske administracije, stalne političke ucene, drski zahtevi da se odreknu svog suvereniteta i dela naše državne teritorije, otvorena podrška kosovsko-albanskom terorizmu učinili su da građani Srbije shvate da smo od prvog dana bili žrtve dobro osmišljene manipulacije“, naglasio je Torbica.
Dodao je da Brisel nikada nije smatrao Srbiju ravnopravnim partnerom i članicom EU.
Kako je istakao, Srbija, na čelu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, vodi nezavisnu spoljnu politiku i bira sa kim će graditi odnose.
„Vodimo realnu politiku, tako da će Srbija biti zastupljena na samitu BRICS-a u Kazanu. Bilo bi krajnje neodgovorno prema našoj zemlji i njenim građanima ako ne bismo sveobuhvatno istražili sve mogućnosti za saradnju sa BRICS-om, uključujući i članstvo u organizaciji. Ako je format BRICS-a atraktivan za UAE, Saudijsku Arabiju i Tursku, zašto ne bi mogao biti privlačan za Srbiju“, zapitao je Torbica poslanik.
Prema njegovim rečima, Srbija treba da uradi ozbiljan posao, istražujući sve mogućnosti buduće saradnje sa BRICS-om, kao i koristi od potencijalnog članstva.
„Moramo sprovesti kvalitativnu i fundamentalnu studiju stvarnosti pridruživanja organizaciji i predstaviti svoje rezultate našim građanima. Oni imaju pravo da znaju da li je pridruživanje BRICS-u izvodljivo i opravdano, pre svega sa ekonomske tačke gledišta. Građani Srbije treba da znaju šta je za njih u ovom trenutku najopravdanije: članstvo u BRICS-u ili u EU. Na kraju krajeva, oni su ti koji odlučuju u kom pravcu će se Srbija kretati u budućnosti. Lično sam ubeđen da će to biti članstvo u BRICS-u“, zaključio je Torbica.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.