Političari u Berlinu planiraju da znatno povećaju kazne za ilegalno odlaganje otpada u ovom gradu. To proizlazi iz predloga poslanika CDU-a i SPD-a koji je dostupan nemačkim medijima i o kojem će se raspravljati u Predstavničkom domu.
Nezakonito bacanje opušaka, plastičnih kesa ili čaša za jednokratnu upotrebu uskoro bi moglo da košta građane 250 evra – umesto sadašnjih 55 evra, piše Feniks magazin.
Hitno su potrebne promene, kaže poslanik CDU, koji je pomogao u izradi novog kataloga kazni: „Milioni evra poreskih obveznika biće potrošeni na odlaganje nelegalno bačenog otpada“, rekao je poslanik.
„Trend je u porastu. Samo u 2023. on očekuje da će troškovi Berlinske urbane čistoće (BSR) dostići 12 miliona evra. „Tu su i troškovi za privatnike, posebno poljoprivrednike“, kaže on.
Nezakonito odložena vreća za smeće: Planirana kazna od 500 evra
BSR primećuje da ljudi neoprezno bacaju otpad na trotoare ili bespravno bacaju kabasti otpad na ulice. Zbog toga je stanje čistoće ozbiljno narušeno, rekao je portparol komunalnog preduzeća.
Planirane visoke kazne
I zato, poručuju u koaliciji, uklanjanje divljeg kabastog otpada uskoro više neće koštati 150, već 4.000 evra. Za više od jednog kubnog metra otpada cena se penje na 8.000 evra.
Kazna za nedozvoljeno odlaganje polovnih guma uskoro više ne bi mogla da košta 800, već 3.500 evra za svaku gumu. Ukoliko vlasnik psa ne ukloni izmet svoje životinje, prema planu, treba da plati kaznu od 80 evra. Ranije je kazna za ovo bila 55 evra.
Političari ne žele samo da povećaju kaznu za postojeće prekršaje, već smatraju i da treba dodati nove.
To bi Berlinčane uskoro moglo koštati 500 evra po vreći smeća koja se ilegalno baca. Ko bespravno baci građevinski otpad do 100 kilograma mora da plati kaznu od 25.000 evra.
Odbačeni građevinski otpad sa opasnim sastojcima poput azbesta i bitumena težine do 100 kilograma mogao bi nesavesne vlasnike da košta 65.000 evra. Ako je neko više puta nelegalno bacio otpad, biće strože kažnjen.
Kamere i radnici protiv nelegalnog otpada
Visoke novčane kazne bi, kažu upućeni, suzbile želju za izvršenjem krivičnih dela.
Prihod od naplaćenih kazni će se potom koristiti za bolje praćenje poznatih divljih deponija, na primer kupovinom specijalnih kamera.
Ubuduće će biti angažovani radnici za kontrolu odlaganja otpada.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.