Ako planirani razgovori sa severnokorejskim liderom Kim DŽong Unom ne daju rezultate, okrenuću se i otići, rekao je američki predsednik Donald Tramp.
On i japanski premijer Šinzo Abe, koji je došao na razgovore u njegovo odmaralište Mar-a-Lago na Floridi, na zajedničkoj konferenciji za novinare u sredu izjavili su da se na Severnu Koreju mora vršiti maksimalan pritisak u cilju njenog nuklearnog razoružanja.
Tramp je ranije potvrdio da je direktor CIA Majk Pompeo tajno posetio Severnu Koreju gde je razgovarao s Kimom. On je rekao da je Pompeo uspostavio „dobre odnose“ s Kimom, koga je američki predsednik prošle godine nazvao „raketnim čovečuljkom“, i da je sastanak protekao „veoma glatko“. Ta poseta je predstavljala kontakt na najvišem nivou između SAD i Severne Koreje od 2000. Očekuje se da Tramp održi sastanak s Kimom do juna. Detalji sastanka, uključujući lokaciju, još se uvek razmatraju.
U međuvremenu je za sledeću nedelju dogovoren sastanak južnokorejskog predsednika Muna DŽae Ina s Kimom. Mun je juče rekao da je Pjongjang saopštio da je spreman za „potpunu denuklearizaciju“ i apelovao na „smelu imaginaciju i kreativna rešenja“ da bi se obezbedile garancije da će samit dveju Koreja i sastanak Trampa i Kima biti uspešni.
Tramp je na zajedničkoj konferenciji za novinare rekao da kada ne bi mislio da će sastanak biti uspešan, ne bi ni išao na razgovor, te da će. „Naša kampanja maksimalnog pritiska će se nastaviti sve do denuklearizacije Severne Koreje. Kao što sam ranije rekao, pred Severnom Korejom će biti sjajan put kada izvrši denuklearizaciju, i to potpuno, nepovratno i tako da se može proveriti. Biće to veliki dan za njih, biće to veliki dan za svet“, rekao je Tramp.
Tramp je prošlog meseca iznenadio međunarodnu zajednicu kada je prihvatio predlog Pjongjanga da se održe direktni pregovori. Sastanak aktuelnog predsednika SAD i predsednika Severne Koreje će biti bez presedana. On je rekao da će sastanak biti održan ili početkom juna ili „malo pre toga“ i da se nekoliko lokacija razmatra za održanje tih razgovora.
Među stručnjacima se spekuliše da bi razgovori mogli biti održani u Demilitarizovanoj zoni između Severne i Južne Koreje, u nekoj drugoj azijskoj zemlji ili u nekoj neutralnoj evropskoj zemlji. Severna Koreja je godinama izolovana zbog kršenja ljudskih prava i nuklearnog programa, čime je prkosila međunarodnom pravu i sankcijama UN. Izvela je šest nuklearnih testova i ima rakete za koje tvrdi da imaju domet do SAD. Međutim, Zimske olimpijske igre koje su u februaru održane u Južnoj Koreji pružile su neočekivanu priliku za diplomatiju, te su Severnu Koreju tokom nedelja nakon Olimpijade posetili zvaničnici iz Kine, Južne Koreje, a sada i Sjedinjenih Država.
Kada je o američko-japanskoj trgovini reč, Tramp i Abe su se složili da započnu razgovore o „slobodnim, fer i recipročnim trgovinskim sporazumima“. Tramp je rekao da se SAD i dalje protive ponovnom pridruživanju Transpacifičkom partnerstvu ako Japan i ostale strane u trgovinskom paktu ne ponude „sporazum koji ne mogu da odbijem.“ On nije izuzeo Japan iz „kaznenih carina“ na čelik i aluminijum za razliku od drugih saveznika SAD.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.