Za Merkel predlog Džonsona nemoguć 1Foto: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Jedan izvor u britanskoj vladi rekao je da je sporazum o Bregzitu „u osnovi nemoguć“ posle telefonskog razgovora koji su vodili premijer Boris DŽonson i nemačka kancelarka Angela Merkel.

DŽonson joj je saopštio predloge koje je dao Evropskoj uniji, ali izvor tvrdi da je ona jasno stavila do znanja da je sporazum zasnovan na njima „veoma malo verovatan“ i da dogovor nikada neće biti moguć ukoliko Severna Irska ne ostane u carinskoj uniji.

„Merkel je rekla da Velika Britanija ne može da izađe iz EU a da ne ostavi Severnu Irsku u carinskoj uniji. Ona je navela da Irska predstavlja poseban problem za britansku vladu.

Razgovor sa DŽonsonom je bio veoma koristan trenutak koji je razjasnio mnogo toga u svakom pogledu. Ali ako to predstavlja novi stav (britanske vlade) onda je dogovor u suštini nemoguć, ne samo sada nego bilo kada“, navodi izvor iz britanske vlade reči nemačke kancelarke.

Laburisti su ovo nazvali „ciničnim pokušajem da se sabotiraju pregovori“. Sekretar iz senke zadužen za Bregzit Kejr Stramer rekao je da DŽonson „nikada neće preuzeti odgovornost za svoj neuspeh da sastavi verodostojan sporazum“ i da je „njegova strategija od prvog dana bio Bregzit bez sporazuma“, i pozvao parlament da „ujedinjeno spreči ovu nemarnu vladu da nas izbaci iz EU“. Arlin Foster, liderka Demokratske unionističke partije, kaže da je insistiranje Angele Merkel na tome da Severna Irska mora da ostane u carinskoj uniji EU „suludo“ i „neprihvatljivo“.

„Reči koje je nemačka kancelarka uputila premijeru da Severna Irska mora da ostane zauvek u carinskoj uniji EU razotkrivaju pravi cilj Dablina i Evropske unije. Tražiti od Velike Britanije da ostavi deo svoje suverene teritorije u stranoj organizaciji, čiji Britanija više neće biti deo, je suludo. Nijedna britanska vlada ne bi nikada trebalo da pristane na takvu predaju. Nećemo prihvatiti takav ultimatum niti ishod“, rekla je Foster.

Iz kancelarije nemačke kancelarke nije objavljeno zvanično saopštenje o razgovoru Merkel i DŽonsona, ali je jedan zvaničnik EU koji se bavi pregovorima u Briselu rekao da njeni navodni komentari ne predstavljaju nužno stav EU. DŽonson je prošle nedelje u Brisel poslao svoje nove predloge, čiji je fokus na zameni takozvanog bekstopa – principa oko kojeg su dogovor postigli bivša premijerka Tereza Mej i EU radi sprečavanja „tvrde“ granice sa Irskom – koji je dugo predstavljao spornu tačku u pregovorima. Pošto je premijer predstavio svoj novi plan, u vladi su se nadali da će Velika Britanija moći odmah da krene u intenzivni desetodnevni period pregovora, sa ciljem dolaska do konačnog sporazuma na samitu EU 17. oktobra.

Ali, posle telefonskog poziva, izvor u vladi je rekao da je to bio „ključni trenutak“ i dodao da su „pregovori u Briselu blizu tačke raspada, uprkos činjenici da je Velika Britanija učinila veliki korak“.

DŽonson insistira da će Velika Britanija napustiti EU 31. oktobra, kada je rok za Bregzit, i to sa sporazumom ili bez njega. To je u suprotnosti sa zakonom koji su članovi parlamenta usvojili prošlog meseca, poznatim kao zakon Ben, po kojem DŽonson treba da piše EU i zatraži dodatno odlaganje ako u parlamentu ne bude postignut dogovor do 19. oktobra, osim ako poslanici pristanu na Bregzit bez sporazuma. Neki mediji su naveli da izvori u britanskoj vladi tvrde da „ako dogovor umre u narednih nekoliko dana, onda neće biti ponovo oživljavan“, kao i da će DŽonson „uraditi sve da izbegne odlaganje“ izlaska iz EU.

Bi-Bi-Si piše da diplomate EU kažu da „nije bilo napretka“ u pregovorima i da u nekim oblastima „stvari idu unazad“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari