Za ulazak u EU 75,6 odsto anketiranih građana BiH 1Foto: EPA-EFE/ HOLLIE ADAMS

U BIH bi na eventualnom referendumu za ulazak u EU glasalo 75,6 odsto ispitanika u BiH, utvrđeno je anketom koja je pokazala da je to za jedan odsto manje u odnosu na 2019. godinu.

Istraživanje javnog mnjenja „Stavovi građana o članstvu u EU i procesu integracija u EU“ Direkcija za evropske integracije (DEI) je sprovela u oktobru 2020. godine, a Savet ministara BiH je danas oobavešten o rezultatu.

Istraživanje je pokazalo da ulazak BiH u EU podržava 87 odsto ispitanika u Federaciji BiH, 55 odsto u Republici Srpskoj i 83,6 odsto u Distriktu Brčko.

Anketirani koji su za ulazak BiH u EU, kao glavne razloge za taj svoj stav navode garanciju trajnog mira i političke stabilnosti (33,2 odsto), slobodu kretanja ljudi, robe i kapitala (26 odsto) i poštovanje zakona i propisa (18,4 odsto), preneo je Savet ministara BiH.

S druge strabe, glavni razlog protivljenja ulasku BiH u EU je strahovanje od povećavanja troškova života i poreza.

Na pitanje koja je reforma neophodna za unapređenje svakodnevnog života građana, 51,2 odsto ispitanika je navelo borbu protiv korupcije, što je za 4,4 odsto više u odnosu na istraživanje iz 2019. godine.

Ukupno 21,5 odsto anketiranih smatra da je neophodna reforma pravosuđa, a 7,7 odsto da je potrebna reforma socijalnog sistema.

Ukupno 24,2 odsto ispitanika smatra da je EU zainteresovana za pristupanje BiH zbog prirodnih resursa, 18,9 odsto da je zainteresovana radi osiguranja mira i stabilnosti, dok je 18,5 odsto anketiranih građana kao razlog navelo da je EU zainteresovana za BiH jer BIH ima stručne, kvalifikovane radnike.

Da će najveću korist od ulaska BiH u EU imati mladi smatra 47,6 odsto anketiranih, dok 23,5 odsto smatra da će najveću korist imati političari, što je 4,5 odsto više u odnosu na 2019. godinu.

Više od polovine anketiranih (54,3 odsto) smatra da politizacija procesa integrisanja otežava samu integraciju BiH u EU što je 10,9 odsto više građana koji imaju to mišljenje u odnosu na prethodnu anketu.

Istraživanje po metodu CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing – Intervju telefonom uz pomoć kompjutera), sprovedeno je na reprezentativnom uzorku od 1.200 ispitanika iz čitave BiH.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari