Za Zelenskog glasali ukrajinski "beli listići" 1Foto: BETA AP Photo Efrem Lukatsky

Komičar Volodomir Zelenski koji je na nedeljnim predsedničkim izborima u Ukrajini osvojio 30,45 odsto glasova i aktuelni predsednik Petro Porošenko za koga je glasalo 16,22 odsto odmeriće snage u drugom krugu izbora 21. aprila.

„Želim da kažem ‘hvala’ svim Ukrajincima koji nisu glasali samo šale radi“, rekao je Zelenski (41) i dodao da je to samo početak i da nema opuštanja. Kako je dodao „mi smo mladi ljudi. Ne želimo da vidimo sve ono iz prošlosti u našoj budućnosti“, dodao je Zelenski.

Porošenko je rezultate označio kao „ozbiljnu lekciju“, naročito mlađih glasača, i zatražio njihovu podršku u drugom krugu.

„Vi vidite promene u zemlji, ali želite da one budu brže, dublje i većeg kvaliteta. Razumeo sam motive koji stoje iza vašeg protesta“, rekao je Porošenko. Kako je dodao: „Ne osećam nikakvu euforiju. Kritično i trezveno shvatam signal koji je danas poslalo društvo aktuelnim vlastima“.

Nameće se pitanje da li Zelenski, glavni glumac iz serije „Sluga naroda“ u kojoj tumači lik profesora koji slučajno postaje predsednik nakon eksplozivnog govora o ukrajinskoj politici na društvenim mrežama, sada igra sličnu ulogu u realnom svetu.

Mihajlo Ramač, novinar i književnik, u izjavi za Danas ocenjuje da su za Zelenskog glasali ukrajinski „beli listići“ i manje obrazovani birači, koji ga svake nedelje gledaju kao pozitivnog junaka na televiziji. Ti birači, tvrdi Ramač, „nisu primećivali činjenicu da je on nepristojno bogat za jednog glumca i da je iza njega bio ruski kapital, ili im ta činjenica nije smetala“.

Porošenko je, kako dalje navodi naš sagovornik, kažnjen zato što je izneverio ideje Majdana, pre svega zahteve za vladavinu prava i borbu protiv korupcije. „Većina onih koji bi glasali za njega zbog bezviznog režima sa Evropskom unijom uzela je karte u jednom pravcu i nije koristila biračko pravo.

Takvih ima nekoliko miliona. Timošenko je potrošena. Deo glasova izgubila je i zbog toga što Moskva nije krila da u drugom krugu zajedno s komičarem želi da vidi nju, a ne sadašnjeg predsednika“.

Ramač ističe da ne bi voleo da živi u zemlji kojoj su na čelu Zelenski ili Timošenko. „Moji prijatelji u Ukrajini su utučeni. Oni vide sve mane i grehe Porošenka i njegove ekipe, ali smatraju da je jedino on garant nezavisne i proevropske spoljne politike. Ipak, uvereni su da će patriotski i proevropski deo birača u drugom krugu zbiti redove i dati još jednu šansu drugoplasiranom kandidatu“.

Boris Varga, spoljnopolitički analitičar, u izjavi za Danas navodi da je uspeh Zelenskog rezultat više činilaca. „Pre svega to su izneverene nade ukrajinske „Revolucije dostojanstva“, ili „Evromajdana“ u kom je bio svrgnut kleptokratski i oligarhijski režim, a predsednik Janukovič proteran u Moskvu“.

Porošenko je, takođe, navodi dalje Varga, oligarh i njemu su na prošlim predsedničkim izborima 2014, a zatim i parlamentarnim izborima birači dali ogromno poverenje da kao državnik taj koncept napusti. „Međutim, to se nije dogodilo. On je tada pobedio u prvom krugu. Zbog korupcije, oligarhije i tolerisanja radikalne profašističke desnice deo birača mu je i okrenuo leđa. Očekivalo se da će upravo on, kao jedan od predstavnika tajkuna, okončati taj dugogodišnji period učmale ukrajinske tranzicije. Ali, jedni klanovi su se povukli, drugi isplivali“. Varga pojašnjava da su raspored snaga i podele sfera uticaja drugačiji od onih do Majdana, ali je princip ostao isti.

Porošenko u Ukrajini, navodi naš sagovornik, nije pokrenuo ozbiljnu borbu protiv korupcije i nije stavio tačku na oligarhijsku demokratiju. „Korupciju su zapadni mediji nazvali „kancerom ukrajinske demokratije“ i „većom opasnošću po ukrajinsku državnost od ruskih tenkova“, kaže Varga i dodaje da bi „Porošenkov poraz za pojedine države EU nesumnjivo bio olakšanje posle petogodišnje skoro hladnoratovske agonije i rata sankcijama sa Rusijom“.

Petro Oleksijovič Porošenko nesporno je, navodi Varga, bio odličan glavnokomandujući i osrednji predsednik Ukrajine. „U njegovom mandatu rešena su mnoga važna pitanja: potpisan je Sporazum o asocijaciji i za milione Ukrajinaca otvorene su granice i uspostavljen bezvizni režim sa EU, podržano je obnavljanje jedinstvene Ukrajinske pravoslavne crkve, a Putinovoj agresiji na istoku zemlje dat je odlučan odgovor. Rešeno je pitanje energetskog snabdevanja, javnih nabavki, bankarskog sektora“. Međutim, tvrdi dalje „Ukrajina veoma loše živi u uslovima tinjajućeg rata, stresa od ruske pretnje i opšte mobilizacije. Plate su među nižima u Evropi, komunalije poskupljuju. Prema rejtingu korupcije „Transparency international “ Ukrajina je 2018. bila na 120 mestu što je svrstava među korumpiranije države sveta“.

Pobeda Porošenka na predsedničkim izborima u drugom krugu, smatra Varga, najverovatnije bi produžila isti način vladanja, „zapadnu stabilokratiju podržanu najviše Sjedinjenim Američkim Državama koja je trenutno osnova otpora ruskoj agresiji“.

Ovaj put, kaže Varga, Porošenko ide u drugi krug i to sa komičarem koji je značajno ispred njega. Retoričko je pitanje kakva je budućnost države koja je u hibridnom ratu sa jednom od najvećih vojnih sila i na čijem bi čelu bio čovek bez političkog iskustva, odnosno marioneta oligarha, a pre svega protivnika Petra Porošenka Igora Kolomojskog, navodi naš sagovornik. „Ako pobedi Zelenski, politički život Ukrajine se nakon izbora u jesen 2019. premešta u parlament, a tamo se nastavlja politička bitka za prevlast između Porošenka i Timošenko. Takva Ukrajina biće veoma ranjiva ne samo na dosadašnje probleme, već posebno na agresiju susedne Rusije koja takav scenario najviše priželjkuje“, zaključuje Varga.

Timošenko tvrdi da je druga

Bivša premijerka Julija Timošenko našla se na trećem mestu sa 13,12 odsto osvojenih glasova, prenela je agencija AP. Iz štaba Timošenko tvrde da je ona, prema njihovim izlaznim anketama, na drugom mestu. Timošenko je, na konferenciji za novinare po zatvaranju biračkih mesta, pozvala svoje pristalice da se upute ka glasačkim mestima da bi obezbedili pošteno prebrojavanje glasova, prenosi AP. Ukrajinska policija je objavila da je primila više od 1.600 žalbi u vezi sa nepravilnostima u izbornom danu, zajedno sa još stotinama pritužbi na pokušaje podmićivanja birača i odnošenje glasačkih listića sa biračkih mesta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari