Zabrana plastike za jednokratnu upotrebu 1Foto: EPA/ PAUL HILTON

Kina, jedan od najvećih korisnika plastike na svetu, obelodanila je veliki plan za smanjenje količine plastike za jednokratnu upotrebu širom zemlje. Nerazgradive kese biće zabranjene u velikim gradovima do kraja 2020, a do 2022. u svim.

Do kraja ove godine će i u restoranima biti zabranjene slamke za jednokratnu upotrebu.

Kina godinama ima problema sa otpadom koji gomila njenih 1,4 milijardi stanovnika.

Najveća deponija u zemlji veličine oko stotinu fudbalskih terena već je puna, 25 godina ranije nego što je planirano.

U Kini je samo u 2017. sakupljeno 215 miliona tona otpada iz urbanih domaćinstava. Međutim, cifre koje se tiču reciklaže nisu dostupne javnosti, piše Bi-Bi-Si.

Kina je 2010. proizvela 60 miliona tona plastičnog otpada, a za njom su sledile SAD s 38 miliona tona, navodi se na onlajn publikaciji Naš svet u podacima sa sedištem na Univerzitetu Oksford.

Istraživanje je objavljeno 2018. i u njemu se navodi da je „relativna globalna slika slična računicama urađenim za godine sve do 2025.“

Nacionalna komisija za razvoj i reformu je u nedelju najavila politiku koja će se primenjivati tokom sledećih pet godina.

Plastične kese će biti zabranjene u gradovima do 2022, ali će iz toga do 2025. biti izuzete pijace koje prodaju sveže proizvode.

Takođe će biti zabranjena proizvodnja i prodaja plastičnih kesa koje su tanje od 0,025 milimetara.

Restorani moraju da smanje količinu plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu za 30 odsto. Hotelima je saopšteno da do 2025. neće smeti da nude besplatne plastične proizvode za jednokratnu upotrebu.

Ovo nije prva kampanja Kine protiv upotrebe plastike.

U zemlji je već 2008. bilo zabranjeno da trgovci na malo daju besplatne plastične kese i bila je zabranjena proizvodnja izuzetno tankih plastičnih kesa.

Kina, nekada najveći uvoznik plastičnog otpada na svetu, saopštila je da će zabraniti uvoz stranog plastičnog otpada.

Kina nije jedina zemlja u Aziji koja je najavila mere za smanjenje količine plastike za jednokratnu upotrebu.

Tajland je ranije ove godine saopštio da će plastične kese za jednokratnu upotrebu biti zabranjene u velikim prodavnicama dok će potpuna zabrana u celoj zemlji stupiti na snagu 2021.

U glavnom gradu Indonezije DŽakarti plastične kese za jednokratnu upotrebu će do juna 2020. biti zabranjene u robnim kućama, supermarketima i tradicionalnim pijacama.

I na indonežanskom ostrvu Bali takođe na snagu stupa zabrana plastike za jednokratnu upotrebu.

Nezavisno od svega toga, Malezija je 150 brodskih kontejnera s nelegalno uvezenim plastičnim otpadom vratila u njihove zemlje porekla.

„Preduzećemo neophodne korake da obezbedimo garancije da Malezija ne postaje deponija sveta“, rekla je daans maležanska ministarka za zaštitu životne sredine Jeo Bi Jin. Ona je dodala da ima planova da se u bliskoj budućnosti u matične zemlje vrati još kontejnera.

Bogatije zemlje šalju plastični otpad u Maleziju od 2018, ali zvaničnici kažu da imaju problema da izađu na kraj s količinama koje su nelegalno ušle u zemlju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari