Sud u Moskvi zabranio je danas Fejsbuk i Instagram na području Rusije pod optužbom da šire ekstremizam, javile su zapadne agencije, navodeći da da se odluka primenje „trenutno“ i da je to najnoviji u nizu koraka kojima Moskva nastoji da kontroliše internet od početka invazije na Ukrajinu 24. februara.
„Sud je udovoljio zahtevu pomoćnika državnog tužioca da se zabrane aktivnosti Meta Platforms Inc. na ruskoj teritoriji“, navedeno je saopštenju suda objavljenoj na Telegramu.
Društvene mreže kojima upravlja Meta“zabranjene su zbog ekstremističke aktivnosti“, obrazložio je sud.
Meta je vlasnica društvenih mreža Fejsbuk i Instagram, ali i aplikacije WhatsApp koja nije obuhvaćena zabranom jer je sud procenio da ona nije sredstvo „javnog širenja informacija“.
Ruske tajne službe FSB zatražile su ranije danas „trenutnu“ zabranu Fejsbuka i Instagrama, optužujući ih da svojim aktivnostima rade „protiv Rusije i njenih oružanih snaga“.
Rusko državno tužilaštvo zatražilo je 11. marta da se Meta stavi na listu „ekstremističkih“ kompanija, čime je otvoren put zabrani svih aktivnosti društvenih mreža te kompanije u Rusiji.
Tužilaštvo je, kako navodi AFP, reagovalo na odluku Mete da ublaži propise o govoru mržnje u odnosu na rusku vojsku i ruski državni vrh zbog vojne operacije koju je Moskva pokrenula protiv Ukrajine.
Istovremeno, ruski Sputnjik navodi da je odluka suda doneta kako bi se „ruski građani ogradili od daljeg kršenja njihovih prava“ i naglašava da se odluka primenjuje „momentalno“.
Po mišljenju Državnog tužilaštva, ekstremističke informacije tim društvenim mrežama, ugrožavaju ne samo ljude pojedinačno, već i celokupno društvo, uz ocenu da te kompanije krše i sopstvena pravila jer dozvoljavaju da se objavljuju poruke sa pozivima na ubistvo ruskih vojnika.
Sputnjik ističe ocnu suda da je Instagram ignorisao više od 4.500 zahteva da se „uklone sve lažne informacija o specijalnoj operaciji Rusije u Ukrajini“, kao i svi pozivi na nesankcionisane mitinge.
Istovremeno, i Sputnjik ističe da se zabrana ne odnosi na aplikaciju WhatsApp koji takođe posluje u okviru kompanije „Meta“.
Od početka invazije na Ukrajinu 24. februara, ruske vlasti znatno su pojačale kontrolu nad informacijama koje se razmenjuju i šire internetom, za koji zapadne agencije navode da je „poslednji prostor slobode govora u Rusiji“.
Fejsbuk i Instagram su bili veoma masovno korišćeni u Rusiji, a Instagram je najpopularnija platforma društvenih medija među mladim Rusima.
Za mnoga mala ruska preduzeća, Instagram je bio ključna platforma za oglašavanje, obradu prodaje i komunikaciju sa klijentima, navodi AFP.
Francuska agencija podseća na regovanje Ujedinjenih nacija koje su upozorile da bi odluka Fejsbuka da privremeno ublaži svoju politiku o nasilnom govoru nakon invazije Moskve na Ukrajinu mogla da izazove „govor mržnje“ protiv Rusa.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.