Prestanak vojne pomoći sa Zapada mogao bi da dovede do gubitka sposobnosti Ukrajine da odvrati rusku vojsku, koja bi u ovom slučaju napredovala do zapadnih granica zemlje i zauzela celu njenu teritoriju, piše američki Institut za proučavanje rata (ISW) u nedavnoj proceni.
U tom scenariju, Rusija će otvoriti vojne baze na granicama Poljske, Slovačke, Mađarske i Rumunije.
Moskva će takođe povećati svoje vojno prisustvo u Belorusiji, raspoređujući dve divizije na jugozapadu i severu zemlje što će omogućiti Rusiji da stvori uslove za brzu ofanzivu protiv jedne ili više zemalja NATO-a, kažu eksperti ISW- a.
Ruske trupe raspoređene na granicama vojnog saveza biće pokrivene gustom mrežom protivraketne odbrane koja će pokrivati baltičke države, Moldaviju, kao i značajan deo Poljske, Rumunije i Slovačke.
U ovoj situaciji Sjedinjene Države neće biti u stanju da brzo prenesu neophodnu količinu snaga i opreme u Evropu kako bi garantovale potpunu bezbednost svojih partnera u NATO-u.
Štaviše, pomoć evropskim zemljama smanjila bi sposobnost Sjedinjenih Država da efikasno reaguju na potencijalnu kinesku agresiju na Tajvan. Stoga će Vašington morati da bira između Evrope i Tajvana, smatraju analitičari ISW- a.
Prema njihovom mišljenju, kao rezultat toga, Sjedinjene Države bi mogle da se nađu u poziciji u kojoj neće moći u potpunosti da se suprotstave ni Rusiji ni Kini na određeno vreme.
Scenario pobede Ukrajine
Istovremeno, vojni eksperti priznaju još jedan scenario – potpunu pobedu Ukrajine i povratak na granice iz 1991. U ovom slučaju, trenutne pretnje NATO-u biće oslabljene.
Posebno će ruska avijacija prestati da preti jugoistočnom krilu alijanse, Crno more će postati „unutrašnje jezero“ NATO-a, a ruske trupe najbliže Rumuniji biće na udaljenosti od skoro 800 kilometara.
U tom scenariju, ruske trupe u Belorusiji biće okružene snagama alijanse i nezavisne Ukrajine. Baltičke države i severoistočni deo Poljske biće zaštićeniji nego u scenariju sa punom okupacijom Ukrajine od strane ruske vojske.
Na osnovu ove analize, vojni eksperti ISW na nalaže da je za Vašington profitabilnije da sada pruži pomoć Ukrajini, umesto da čeka da je rusija potpuno zarobi.
U međuvremenu, ruski predsednik Vladimir Putin očekuje da će nastaviti rat u Ukrajini do 2026. i zarobiti većinu regiona Zaporožja, Dnipropetrovsk i Karkiv, rekao je izvor iz zapadnih obaveštajnih službi listu Bild. Da bi ostvario taj cilj, Putin je spreman da izgubi do 100 hiljada vojnika u Ukrajini svake godine.
Zauzvrat, u američkom Kongresu predstavnici demokratskih i republikanskih stranaka od oktobra nisu uspeli da se dogovore o finansijskoj i vojnoj pomoći Ukrajini za 61,4 milijarde dolara.
Američki predsednik Džo Bajden nazvao je to „apsolutnim ludilom“ i upozorio nedavno da se Putin, ako preuzme Ukrajinu, tu neće zaustaviti.
„Putin će napasti nato saveznika. Imaćemo nešto što ne tražimo i što danas nemamo: Američke trupe se bore protiv ruskih trupa… Ne možemo da dozvolimo da Putin pobedi“, rekao je američki predsednik.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.