"Zapad mora pomoći Ukrajini da pobedi, u suprotnom Evropi preti ono što nismo videli od 1939.": Britanski pukovnik u analizi za Telegraf 1Foto: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Uprkos užasnim prizorima u Gazi, rat Rusije u Ukrajine ima daleko veći značaj za buduću bezbednost i prosperitet Britanije, piše u analizi za britanski Telegraf pukovnik Hamiš de Breton Gordon i stručnjak za hemijsko oružje.

Načinite korak unazad i očigledno je da je perspektiva nuklearnog rata i Putinovih snaga koje se šire ka Zapadu ono što zahteva našu najveću pažnju.

Da, bliskoistočne terorističke grupe nam prete napadima. Ali oni su ograničeni i nemaju sposobnost da se upuste u vrstu tiranskog potčinjavanja koji bi Putin veoma voleo da pokuša u Ukrajini. A oni nemaju mogućnost da pošalju smrtonosne strateške nuklearne bojeve glave koje lete nebom“.

Ipak, predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski očigledno postaje ogorčen jer je Zapad ometen poslovima na drugim mestima.

Posle 20 meseci neprekidnog ratovanja, nedavne smene generala i bezbednosnih zvaničnika vide se duboke frustracije ratnim stanjem.
Zalihe zapadnog oružja i municije presušuju i očigledno se preusmeravaju na istočni Mediteran.

Izbori u SAD i Velikoj Britaniji sledeće godine mogli bi da se pokažu kobnim za nastavak priliva naoružanja.

Nasuprot tome, Rusija ide ka „totalnom ratu“. Kombinujte sve izvore potrošnje i vojni rashodi bi lako mogli da pređu 10 odsto BDP-a ove godine.

Kremlj je spreman da svoju mladost baci u mlin Donbasa, dok ukrajinski vojnici na frontu imaju prosečnu starost preko 40 godina. I, naravno, Putinu ne preti opasnost da izgubi „izbore“ sledeće godine.

Ova potpuna posvećenost bi mogla da preokrene ravnotežu i Zelenski to zna.

Esej „Savremeni pozicioni rat i kako ga pobediti“ generala Valerija Zalužnjeg, glavnokomandujućeg Oružanih snaga Ukrajine, na prvi pogled predstavlja veoma iskrenu i realističnu procenu trenutnog stanja rata. To je takođe upozorenje Zapadu da je Rusija daleko od pobede.

Niko nije mislio da će u 21. veku čist broj vojnika biti toliko važan kao na prelazu iz 20. veka. Rusija je navodno izgubila preko 300.000 vojnika za 20 meseci rata u Ukrajini.

Ipak, smešten u Kremlju, Putin je izolovan od političkih posledica ovog sveopšteg uništenja budućnosti Rusije.

Pozicioni rat omogućava Rusima da u rovove stalno sipaju jedva obučene vojnike, koji samo treba da drže i pucaju iz pištolja.

Ukrajina, s druge strane, nema bezbedne oblasti za obuku za svoje regrute, i verujem da general učtivo „viče“ na Zapad da uradi težak posao u ovoj oblasti.

Zelenski je stalno zahtevao novo oružje. Tokom 1917. u rovovima Prvog svetskog rata, upravo je tenk pokazao put. U to vreme, previše njih nije shvatilo njihov potencijal.

Ipak, kao bivši komandant tenka, smatram da se tenkovska akcija u Kambreju 20. novembra 1917. ne razlikuje od tenkovske akcije 2023. u Donbasu.

To će prekinuti ćorsokak ako ispunimo obaveze zbog kojih Zelenski viče – posebno ako obezbedimo i deo koji nedostaje u modernim borbenim avionima.

Iznad svega, mi na Zapadu moramo shvatiti da su događaji u Evropi ti koji će oblikovati našu sudbinu daleko više od onih u istočnom Mediteranu.

Moramo da obezbedimo sve što je Ukrajini potrebno za pobedu. U suprotnom, postoji realna perspektiva da mogu da izgube i da spuste tamni oblak na Evropu kakav nismo videli od 1939, zaključuje Gordon.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari