Ursula fon der Lajen danas će na sastanku Hrišćansko-demokratske unije (CDU) u Berlinu saopštiti da planira da se kandiduje za drugi mandat na mestu predsednice Evropske komisije, piše Gardijan.
Šefica najmoćnije institucije u Briselu, 65-godišnja Fon der Lajen, poslednjih godinu dana oprezno je odbijala da odgovori na ovu temu.
Ali objavljivanje njene kandidature za još pet godina označiće prvi korak u četvoromesečnoj borbi za junske izbore za Evropski parlament koja bi mogla da uključi šire polje, a neki spekulišu da bi premijerka Estonije Kaja Kalas mogla biti kandidat za taj posao na leto kada bude napravljen konačan izbor.
Nakon što je izabere CDU, ona mora dobiti podršku još dve stranke u okviru Evropske narodne partije (EPP), grupacije desnog centra u Evropskom parlamentu, koja takođe uključuje vladajuće partije u Grčkoj, Irskoj, Litvaniji i Švedskoj.
Ona tada mora da dobije na glasanju na Kongresu EPP u martu, koji će se održati u Bukureštu, pre nego što se suoči sa poslednjom preprekom u junu kada počinje prava trgovina oko visokih poslova u Briselu.
U okviru procesa Spitzenkandidaten, izbor predsednika Evropske komisije povezan je sa rezultatima izbora za Evropski parlament zakazanih za 6-9 jun.
Ali šta će se desiti u junu biće određeno procentom glasova koji EPP dobije nakon izbora. U 2019, EPP je osvojila većinu mesta i mogla je očekivati da će njihov kandidat Manfred Veber biti imenovan na to mesto.
Ali nije uspeo da izgradi međustranačku podršku sa socijalistima, koji su bili na drugom mestu, izlažući drugog kandidata visokog profila, Fransa Timermansa.
Podela je stvorila prostor za Fon der Lajen, koja je bila iznenađujući kandidat iz nemačke vlade. „Zapamtite, niko nije čuo za nju još 2019. godine i ona je od ministra odbrane u Nemačkoj za nekoliko nedelja preuzela najmoćniji posao u Briselu“, rekao je jedan diplomata, podsećajući da se čak nije ni borila za tu funkciju.
Uloga glavnog diplomate, koju sada ima Žozep Borel, je na raspolaganju, kao i šefa Evropskog saveta, koji olakšava odnose između premijera i pregovaračke pozicije, često u nezgodnim situacijama kao što je nedavni spor sa Mađarskom oko finansiranja Ukrajina.
Nakon izbora u junu, ove pozicije će verovatno biti podeljene između dve druge velike političke grupacije, trenutno socijalista i demokrata (S&D) i liberalne grupe poslanika Renev.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.