Zapad ne samo da je jako zabrinut zbog jačanja ruskog uticaja na Balkanu, nego je uvek gotov i na javne ili tajne sankcije prema pojedincima i državama koji ne pružaju dovoljno otpora i samo pretpostavljenom širenju tog uticaja.
Kad ono, međutim: ruski mediji naklonjeni ruskom predsedniku Vladimiru Putinu juče su zabeležili sve detalje najmanje dva događaja na Zapadu koji bude zebnju. Na Menhetenskom mostu u NJujorku veče pre Putinovog jučerašnjeg 64. rođendana obešen je transparent širine šest i visine devet metara na kojem je prikazan ruski predsednik iza koga se nazire pozadina sa dve zelene petokrake zvezde, kakve se nalaze na zastavi Sirije, a ispod koga je napisano Peacemaker. Prema izveštaju New York Posta, transparent su obesila dva muškarca i visio je pred očima prolaznika mostom koji povezuje Menheten i Bruklin oko sat vremena pre nego što su ga predstavnici njujorških gradskih vlasti uklonili. Vickasti ruski mediji su se interesovali u policiji grada NJujorka, koja sprovodi istragu o tome kako se transparent na njujorškom mostu našao, da li se kačenje transparenta na tako javnom mestu smatra krivičnim delom ili samo administrativnim prekršajem. Policija ne zna.
U nemačkom gradu Drezdenu na kući u Radeberger ulici broj 101 osvanuo je juče grafit s Putinom u gotovo prirodnoj veličini. I na ovom je grafitu pisalo: Mirotvorac! U kući na kojoj se Putinova prilika ukazala on je živeo u vreme kad je u tadašnjoj Nemačkoj Demokratskog Republici formalno obavljao funkciju direktora Doma prijateljstva SSSR-a o DDR-a, a u stvari se bavio obaveštajnim radom.
Baner s portretom Putina, koji nas navodi na zaključak da iza cele akcije stoje zahvalni Sirijci, pojavio se i na Krimskom mostu u Moskvi i sa napisom punim zahvalnosti napisanim i na ruskom i na arapskom jeziku.
Da se i na Zapadu suočavaju s porastom popularnosti ruskog predsednika, i to uprkos njegovoj svakodnevnoj političkoj demonizaciji, kritikama organizacija za zaštitu ljudskih prava i zapadnim sankcijama, primetili su i tako uticajni zapadni listovi kao što je Fajnenšl tajms i Frankfurter algemajne cajtung. FT nedavno piše da se i u najudaljenijim delovima SAD pojavljuju doduše još mali, ali rastući klubovi obožavalaca Putina. List se pozvao na istraživanje Ekonomist – YouGov iz avgusta ove godine prema kojem samo 27 odsto anketiranih republikanaca imaju negativno mišljenje o Putinu, dok je negativan utisak Putin budio kod njih 66 odsto pre dve godine. Čak 85 odsto anketiranih republikanaca vide Putina kao jakog lidera, a američkog predsednika Baraka Obamu samo njih 18 odsto. Kod pristalica Donalda Trampa stvar stoji još gore – čak trećina njih ima pozitivnu sliku o Putinu.
Nedavno se FAZ obrušio na nemačkog vicekancelara i ministri privrede Zigmara Gabrijela, a prozvan je i premijer Bavarske Zeehofer, tekstom preventivno napisanim pred Gabrijelovu posetu Moskvi.“Gosti koji se ustežu i da samo pomenu rusko kršenje pravila, šalju posmatračima u Nemačkoj sliku rusko-nemačkih odnosa koji bi mogli da budu tako harmonični i mirni samo kad ne bi bilo dosadnih mirbrehera – bučnih Ukrajinaca, perfidnih Amerikanaca i zapadnih medija, koji pišu o ruskom državnom dopingu i destruktivnom dejstvu korupcije“.
Čovek emocionalne inteligencijePeterburški umetnik Aleksej Segijenko je neumoran – ovo je njegova peta čestitka za rođendan Putinu. Ovoga puta je, na osnovu fotografija, izradio slike koje prikazuju različite izraze emocija predsednika i naslovio ih „Emocije sveta“. Sergijenko kaže kako smatra da ruski predsednik ima visoko razvijenu emocionalnu inteligenciju: „Ma u kakvoj situaciji da se nađe, sa kakvim god da se izazovima suoči, on je uvek miran i odgovara uravnoteženo i adekvatno“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.