Dok pandemija virusa korona besni u bogatim evropskim zemljama, udaljenim preko 10.000 kilometara od Kine, odakle je epidemija krenula, Vijetnam je u velikoj meri pošteđen. Vijetnam, koji deli 1.100 kilometara dugu granicu sa Kinom, ima samo 134 slučaja, bez žrtava.
Kako piše Dojče vele, čak i ako razmotrimo ove cifre uz izvesno podozrenje, jedna stvar je jasna: Vijetnam je do sada veoma dobro obavio posao u borbi protiv virusa korona.
Tokom proslave vijetnamske lunarne nove godine Tet krajem januara, vlada je saopštila da je „objavila rat“ virusu, iako je epidemija tada još uvek bila ograničena na Kinu. Premijer Ngujen Ksuan Puk je tada upozorio da neće proći mnogo vremena pre nego što virus stigne u zemlju i naglasio da „borba protiv ove epidemije znači borbu protiv neprijatelja“.
Iako ova borba prilično zavisi od budžeta zemlje i jakog zdravstvenog sistema, što su dve stvari koje Vijetnamu manjkaju, vlada je preduzela odlučne korake. Uvedene su stroge mere izolacije i sprovodi se sveobuhvatno praćenje svih koji su došli u kontakt sa virusom.
Ove mere su primenjene u mnogo ranijem stupnju epidemije nego što je bio slučaj u Kini.
Na primer, 12. februara je jedan ceo grad sa 10.000 stanovnika stavljen pod karantin na tri nedelje, iako je u to vreme bilo samo 10 potvrđenih slučajeva.
Vlasti su detaljno dokumentovale sve za koje je postojala mogućnost da su došli u kontakt sa virusom. Zapadne zemlje, poput Nemačke, su dokumentovale samo one koji su zaraženi i njihove direktne kontakte.
Vijetnam je pratio i drugi, treći i četvrti krug kontakata. Osim toga, svi koji su u Vijetnam stigli iz rizičnih zemalja su odmah stavljani u karantin na 14 dana, a sve škole i fakulteti su zatvoreni od početka februara.
Vijetnamski glomazni aparat državne bezbednosti je uveo opsežni sistem javnog nadzora, u čemu je pomogla i dobro opremljena, i inače vrlo poštovana, vojska. Vlada je koristila i jednu vrstu „ratne retorike“.
„Sve firme, svaki građanin i svaka naseljena oblast moraju da budu tvrđava da bi se sprečila epidemija“, rekao je premijer.
To je dotaklo mnoge Vijetnamce, koji su ponosni na svoju sposobnost da se drže zajedno kada dođe do krize i zajednički prebrode teške periode
Mediji koje kontroliše država su pokrenuli masovnu informativnu kampanju, a ministarstvo zdravlja je čak sponzorisalo pravljenje pesme i animiranog video spota o merama zaštite i drugim informacijama o virusu, što je postavljeno na Jutjub i postalo viralno na društvenim mrežama.
Iako nisu sprovedena nikakva istraživanja koja bi to i dokazala, raspoloženje na društvenim mrežama pokazuje da najveći deo javnosti odobrava vladine mere i da su Vijetnamci ponosni što se dobro nose sa krizom, na šta ukazuje i podatak da su najpopularnijeg borca protiv virusa korona u zemlji, zamenika premijera Vu Duk Dama, na Fejsbuku proglasili nacionalnim herojem.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.