Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok javno se odrekla mogućnosti da se opet kandiduje za kancelarku. To znači da će Zelene verovatno predvoditi ministar Habek – s malim šansama da zasedne u Kancleramt.
Šefica diplomatije Analena Berbok neće ponovo biti kandidatkinja nemačkih Zelenih za kancelarku. To je potvrdila u razgovoru za CNN, rekavši da želi potpuno da se posveti obavezama u svetu diplomatije dok bukte međunarodne krize.
„Svet je očito drukčiji nego pred prošle izbore“, rekla je Berbok (43). Dodala je da je potrebno više diplomatije u svetlu ruske agresije na Ukrajinu i dramatičnog stanja na Bliskom istoku. Inače bi drugi, kaže, mogli da ispune taj vakuum.
Kako je navela, ovo su „ekstremna vremena“ i umesto da se „veže kancelarskom kandidaturom“, želi sasvim da se posveti zadacima svetske diplomatije. Ali, dodala je Berbok, „uradiće sve da podrži stranku“ u idućoj kampanji.
Loša vremena za Zelene
Svet je drukčiji, ali je drukčiji i svet nemačkih Zelenih. Oni danas mogu da računaju na 13 odsto glasova – iza Socijaldemokrata (SPD), Alternative za Nemačku (AfD) i ubedljivo najjače snage, opozicionih Demohrišćana (CDU/CSU).
Pred prošle izbore (2021) Zeleni su jedno vreme vodili u anketama, što je tu partiju nateralo da prvi put u istoriji odabere kandidatkinju za kancelarsko mesto. Prethodno su Zeleni uvek nastupali s vodećim tandemom – obično žena i muškarac – i odbijali jasne lidere.
Pred prošle izbore se pak stranka odlučila da Berbok bude prva na listi, ispred današnjeg ministra ekonomije Roberta Habeka, iako je on bolje stajao u ispitivanjima javnog mnjenja.
Mnogi posmatrači su potom pad Zelenih – uzeli su na kraju 14,7 odsto glasova – objašnjavali i lošom kampanjom Analene Berbok.
Danas Zeleni beleže pad podrške, baš kao i ostale dve vladajuće partije – Socijaldemokrate kancelara Olafa Šolca i Liberali (FDP). Mandat te komplikovane koalicije obeležili su rat u Ukrajini i prateća inflacija.
„Semafor-koalicija“ – prozvana tako zbog partijskih boja – broji se u najmanje popularne otkako postoje merenja. U poslednjoj anketi Dojčlandtrend (Deutschlandtrend), koju objavljuje javni servis ARD, svega petina građana rekla je da je zadovoljna radom vlade.
Vreme je za Habeka?
Sve ukazuje da bi Zeleni u idućoj kampanji mogli da istaknu Habeka kao nosioca liste. Prema informacijama agencije dpa, Berbok je poslala poruku poslanicima Zelenih u kojoj je navela: „Robert i ja već veoma dugo zajedno prolazimo sito i rešeto i blisko ćemo sarađivati i narednih sedmica.“
Sam Habek još ne govori otvoreno o kandidaturi, ali hvali Berbok kao šeficu diplomatije: „Najpre želim da kažem da se Analena Berbok postarala za to da Nemačka poslednjih godina bude faktor stabilnosti u spoljnoj politici i da to ostane“, rekao je Habek.
Sve ostalo, dodao je, odlučiće tela stranke. A to bi moglo da bude pikantno, jer su pre dve godine Zeleni odlučili da, ako ima više izglednih kandidata u stranci, članovi partije glasaju ko će biti kandidat za kancelara.
No, kao i druge partije, i Zeleni bi da izbegnu javno nadmetanje i pošalju poruku jedinstva. Deluje da su se dva najistaknutija lica stranke – Berbok i Habek – i ovog puta dogovorili. Prošli put je Habek bez pogovora prihvatio kandidaturu Berbok i davao joj podršku.
Partijski šefovi Zelenih, Omid Nuripur i Rikarda Lang, odmah su javno pohvalili Berbok jer je „timska igračica“.
Levo-zeleni berlinski list Tagescajtung komentariše da je odluka Berbok „elegantna i pravovremena“, premda saopštena na „uobičajeno patetičan“ način i opravdana krizama u svetu zbog kojih se nema vremena za navodne tričarije kod kuće.
Ko će u kancelarsku trku?
Opozicioni Demohrišćani nisu propustili priliku da bocnu Zelene. Tako je šef njihove poslaničke grupe Torsten Fraj rekao da Zeleni imaju „hitnijih problema“ od razmišljanja o kandidatu za kancelara.
„Nadam se da ministarka uviđa da njena stranka ne može više da vodi politiku protiv većine građana“, rekao je Fraj. Demohrišćani pogotovo kritikuju takozvanu „zelenu agendu“.
Za sada deluje da će idući kancelar (redovni izbori su u drugoj polovini 2025. godine) biti onaj koga kandiduju upravo Demohrišćani.
Prvi u redu je tu šef Hrišćansko-demokratske unije (CDU) Fridrih Merc, a pominju se stidljivo i premijer pokrajine Severne Rajne-Vestfalije Hendrik Vist i bavarski premijer i lider tamošnje Hrišćansko-socijalne unije (CSU) Markus Zeder.
Uprkos padu popularnosti i svega 14 odsto podrške u anketama, Socijaldemokrate izgleda ne razmišljaju o drugom kandidatu umesto sadašnjeg kancelara Olafa Šolca.
Njemu su podršku dali partijski šefovi, ali i ministar odbrane Boris Pistorijus koji je daleko najpopularniji političar Socijaldemokrata, pa bi možda bio logičnije rešenje za idućeg kandidata.
Ostale partije će takođe isticati kandidate, ali su njihove šanse skoro nepostojeće zbog niže podrške ili koalicione matematike.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.