Zašto bi sutrašnja potpredsednička debata u SAD Valc-Vens mogla biti važnija nego što istorija sugeriše? 1Foto: EPA-EFE/ALLISON DINNER

Tim Volc i Džej Di Vens bi mogli da imaju priliku da preoblikuju politički pejzaž u utorak u svojoj prvoj i jedinoj debati.

Volc, demokratski guverner Minesote, uspeo je da postane istaknut na nacionalnom nivou tako što je rivalske republikance označio kao „čudne“.

Vens, mlađi republikanski senator iz Ohaja, napao je stranku potpredsednice Kamale Haris o imigraciji, posebno širenjem lažne priče o haićanskim imigrantima u svojoj matičnoj državi koju je Tramp potom citirao tokom debate sa Haris.

Zašto bi sutrašnja potpredsednička debata u SAD Valc-Vens mogla biti važnija nego što istorija sugeriše? 2
Foto: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

AP je napravioo osvrt na prošle potpredsedničke debate – i veću ulogu te funkcije koju traže i Valc i Vens.

Šta je posao potpredsednika?

Potpredsednik predsedava Senatom i ovlašćen je da prekida veze, kao što je Haris uradila rekordna 33 puta.

Ona je prošle godine premašila prethodnu visoku ocenu, koja je držana od kada je Džon C. Kalhun bio potpredsednik od 1825. do 1832. Nosilac funkcije takođe svečano predsedava u Kongresu overom izbornih rezultata, što je potpredsednik Majk Pens učinio čak i nakon što je gomila Trampovih pristalica upala na Kapitol hil 6. januara 2021. u pokušaju da zaustave proces i tranziciju vlasti, uz skandiranje: „Obesite Majka Pensa!“

Ali glavni posao potpredsednika je da bude spreman da preuzme funkciju ako se predsedniku nešto dogodi.

Devet je to učinilo nakon smrti predsednika ili odlaska sa funkcije – poslednji je bio Džerald Ford, koji je postao predsednik kada je Ričard Nikson dao ostavku 1974.

Amandman broj 25 Ustava SAD, ratifikovan 1967, navodi pravila sukcesije, navodeći da potpredsednik postaje predsednik „u slučaju smene predsednika sa funkcije ili njegove smrti ili ostavke“.

Takođe je omogućilo predsedniku i Kongresu da nominuju i odobre novog potpredsednika ako ta funkcija bude upražnjena.

Potpredsednički istoričar Džoel K. Goldštajn rekao je da dva nedavna pokušaja ubistva Trampa podižu „važnost sukcesije“.

Ali on je dodao da mnogi glasači vide potpredsedničke kandidate kao dodatke kandidata koji su ih izabrali, a ne nužno kao potencijalne buduće predsednike.

Nezaboravne potpredsedničke debate

Godine 1992., admiralDžejms Stokdejl, potpredsednik Rosa Peroa, bio je opušten, ali je delovao zbunjeno kada je otvorio debatu rekavši: „Ko sam ja? Zašto sam ovde?“

Njegov kasniji odgovor na dodatno pitanje bilo je pravdanje da „nije podigao slušni aparat“, samo je pojačao tu percepciju.

Dugoočekivana potpredsednička debata bila je  2008. godine nakon što je republikanski senator iz Arizone Džon Mekejn izabrao guvernera Aljaske Saru Pejlin za svoju kandidatkinju.

Njen obračun sa tadašnjim senatorom iz Delavera Džo Bajdenom najviše se pamti po tome što mu je Pejlin prišla pre početka i rekla: „Mogu li da te zovem Džo?“

Pejlin je pokušavala da spreči da svog protivnika greškom nazove „O’Bajden“, mešajući Bajdenovo ime sa imenom njegovog potpredsednika, tadašnjeg senatora iz Ilinoisa Baraka Obame.

Kandidat za potpredsednika i demokratski senator iz Teksasa, Lojd Bentsen, ponudio je oštar odgovor svom protivniku, republikanskom senatoru Denu Kvejlu iz Indijane, 1988.

Nakon što je Kvejl uporedio sebe sa Džonom F. Kenedijem, Bentsen je odgovorio: „Ti nisi Džek Kenedi, senatore“.

Ali to je bio jedan od nekoliko najboljih poena demokratske liste u trci koju je lako izgubio.
Pre četiri godine Haris se suočila sa republikanskim potpredsednikom Majkom Pensom i izjavila kada je pokušao da je prekine: „Ja govorim“, što je rečenicu koju je ponovila u ovoj kampanji.

Da li će debata uticati na kampanju?

Izbor kandidata za potpredsednike istorijski je napravio malu razliku na dan izbora. Ova godina bi mogla biti drugačija.

Istorijska analiza Marka P. Džonsa, profesora političkih nauka na Univerzitetu Rajs u Hjustonu, sugeriše da na birače zapravo ne utiče kandidatov potpredsednik.

Čak i ideja o recimo „balansiranju tiketa“ – kao što je uparivanje prvog kandidata za veliku partiju koja je obojena žena sa belim muškarcem kao što je u slučaju Haris – Valc – takođe može biti precenjena.

„Dokaz koji imamo je da oni zaista glasaju za predsedničkog kandidata“, rekao je Džons o Amerikancima tokom decenija.

Jedan od razloga zašto bi Volc-Vance debata mogla promeniti više mišljenja ove godine jeste taj što su Haris i Tramp delili binu samo jednom, početkom septembra.

To znači da bi utorak mogao biti poslednja šansa pred izborni dan da birači vide da se dve karte direktno poklapaju.

Ali, što je verovatnije, i Volc i Vens će jednostavno morati da izbegnu nezaboravne neiznuđene greške koje se mogu beskrajno ponavljati.

Džons je rekao da je takav gaf koji menja rasu malo verovatan – ali nije nemoguć.

„Oni su disciplinovani“, rekao je Džons. „Ali sve što je potrebno je jedno.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari