Zašto nema seksualnog vaspitanja u školama u Italiji? 1Foto: EPA-EFE/ CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Italija je jedna od devet zemalja EU u kojima ne postoji obavezna nastava seksualnog vaspitanja u čitavoj zemlji, a izgleda se to neće promeniti ni pod aktuelnom vladom.

„Deca i mladi sve više traže odgovore na internetu“, kaže Antonio Pelai, psihoterapeut za decu i mlade, i istraživač na univerzitetu u Milanu.

Nastava seksualnog vaspitanja još uvek nije obavezni deo nastavnog plana i programa u celoj Italiji. Time je ta zemlja u grupi sa Poljskom, Slovačkom, Litvanijom, Španijom, Bugarskom, Rumunijom, Mađarskom i Hrvatskom koje to takođe nisu uvele, piše Dojče Vele.

Međutim, italijanski regioni kojih ima 20 mogu sami da odluče da li će li finansirati takve projekte u školama.

Seksualno vaspitanje preko interneta

Pelai je zabrinut zbog toga što mladi u Italiji informacije o seksu traže po internetu. Jer, pored pogrešnih informacija i poluistina o seksualnim praksama i polnim bolestima, jedna od opasnosti za njih je i pornografija, posebno kod mladića.

„Prikazi seksa na internetu prilično su nasilni i često imaju rasistički i pedofilni karakter. To dovodi do zbunjenosti i nesigurnosti, a i drugih problema s kojima mladi moraju da se bore.“

U Italiji, kao i u ostatku Evrope, ponovno su sve češće polne bolesti. Pre svega su to infekcije hlamidijama, ali su i slučajevi sifilisa sve brojniji.

Za psihoterapeutkinju Mariju Kristinu Fjorini, predsednicu Centra za seksologiju, u prvom planu nisu samo informacije o seksu i zdravlju, već i razmena mišljenja o toj temi.

„Nastavnice i nastavnici bi tokom čitave školske godinu trebalo da predaju seksualno vaspitanje. S obzirom na to da dobro poznaju đake, imaju drugačiji pristup.“

Tu temu bi, kaže, trebalo tretirati slobodnije, neformalno, kako bi moglo da se otvoreno razgovara. Za to, međutim, nije potrebno samo obavezati nastavni kadar, već ga i dobro obrazovati, jer tako učenice i učenici mogu da nauče da preuzmu odgovornost za sebe i druge kad je u pitanju seksualno zdravlje.

Obavezno seksualno vaspitanje je preko potrebno

Centar za seksologiju, kao i mnoge druge organizacije, pokušao je da skrene pažnju vladi Italije na važnost seksualnog vaspitanja. I Antonio Pelai smatra da je toj zemlji preko potreban koncept za seksualno vaspitanje koji je prilagođen digitalnom svetu.

Stefanija Askari iz Pokreta pet zvezdica 2021. preduzela je 16. bezuspešni pokušaj od 1975. naovamo da se škole u čitavoj zemlji obavežu da uvedu seksualno vaspitanje. Sada je ta tema na stolu aktuelnog ministra obrazovanja Đuzepea Valditarea, člana stranke Liga (Lega).

Taj političar se pozicionirao protiv „džender-propagande“ i za jaku ulogu roditelja u vaspitanju dece.

Desno-populističke Lega već pola godine je na vlasti u koaliciji sa ultra-desničarskom Braćom Italije (Fratelli d’Italia) i konzervativnom Napred Italija (Forza Italia). Pod ultra-desnom premijerkom Đorđom Meloni prioriteti su više beba i unapređenje „prirodne porodice“ u hrišćanskom smislu. Meloni pod tim podrazumeva isključivo porodicu s muškarcem i ženom.

„Ne vidim da postoji debata o seksualnom vaspitanju na nacionalnom nivou iz koje bi se mogao izvući novi koncept o rešavanju tog obrazovnog izazova“, kaže Pelai.

Neinformisanost pojačava diskriminaciju i nasilje protiv žena

Ipak, ima i političara koji se i dalje zalažu za obaveznu nastavu seksualnog vaspitanja. Tri člana gradskog veća Rima prošle godine su pokrenuli odgovarajuću peticiju.

I gradska većnica Eva Vitorija Kamerino podržava tu inicijativu i smatra da bi to trebalo da se proširi na čitavu zemlju.

„Ne može se poreći prisustvo crkve i to zaista vraća patrijarhalni pogled na svet u kojem žena uvek ima podređenu ulogu“, rekla je ona u intervjuu feminističkom portalu Freeda. Nedovoljno informisanje italijanske dece i mladih o seksu pojačava diskriminaciju, seksizam i homofobiju, ali i nasilje nad ženama, kaže Kamerino.

Dok studije tek pojedinačno daju odgovore na pitanje da li seksualno vaspitanje u školama dovodi do manjeg broja polnih bolesti i neželjenih trudnoća, nauka se slaže da nastava seksualnog vaspitanja ne podstiče samo zdravo seksualno ponašanje mladih, već i povećava znanje o seksu i zdravlju.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari