Zašto Putin juče na paradi nije pokazao moćno oružje i tenkove? 1Foto: EPA-EFE/GAVRIIL GRIGOROV

Šta se desilo juče na Crvenom trgu? Svi su očekivali da će ruska politička i vojna elita iskoristiti priliku da jasno dokaže svetu tvrdnje da ruska vojna industrija bez problema nadoknađuje gubitke u Ukrajini, pa se očekivala duga kolona, pre svega tenkova, borbenih vozila pešadije, samohodne artiljerijske i protivvazdušne sisteme… Kad ono – ništa. Bukvalno ništa, piše Indeks.

Nije da ruska vojska ni u ovim, za njih teškim vremenima, nije mogla da okupi desetine borbenih vozila i da ih protera Crvenim trgom. Doduše, ne sve. Ne bi mogli da izlože najnovije tenkove T-14 Armata, jer državna propaganda tvrdi da se njih svih dvadeset (prototipova i probnih predserijskih vozila) nalazi u okupiranoj istočnoj Ukrajini, gde se posade spremaju za odlučujuću bitku. Ali mogli su da voze ostale.

Ruska državna televizija objavila je pre pet dana snimak posete ministra odbrane Sergeja Šojgua desetinama tenkova u okupiranom delu Ukrajine. Među njima su bili i novi modeli T-90M. Doduše, velika većina prikazanih tenkova bili su T-72 i T-62, ali se kamerman jako trudio da to ne vidi na snimku, pa je cela epizoda montirana kao da je Šojgu gledao u neprocenjivu količinu T- 90s.

Sam Putin je 25. marta izjavio da će tamošnja vojna industrija u naredne tri godine proizvesti i modernizovati 1.600 tenkova, što bi otprilike značilo jedan i po tenk dnevno. Stoga su mogli da odvoje nedeljnu proizvodnju i prigodno je provozati Crvenim trgom. Iako su tenkove vozili radnici UralVagonZavoda.

Međutim, ništa od toga. Samo jedan T-34 sa velikom crvenom zastavom koja je na jednoj strani imala veliki srp i čekić – simbol sovjetske komunističke partije (i šire) – a na drugoj strani obeležje Prve gardijske brigade Crvene armije, tako da je svima odmah jasno čije tradicije baštini ruska vojska. Uključujući masakr više od 21 hiljade poljskih oficira, podoficira i vojnika u Katinskoj šumi u martu 1941.

Masakr je organizovao NKVD (Narodni komesarijat unutrašnjih poslova), ali je zbog obima zadatka izveden u saradnji sa Crvenom armijom.

Pa kada više nije bilo tenkova, oklopnih transportera i artiljerije, Putin je iskoristio priliku da ponovo podseti Zapad kolika je nuklearna sila Rusija, vozeći tri kamiona-lansera interkontinentalnih balističkih raketa RS-24 Jars. Sa vrlo jasnom porukom – iako smo ostali bez vojske, i dalje smo dovoljno jaki da vas sve uništimo.

Putin bi najradije preskočio jučerašnju paradu

Ako je ruska vojska mogla da isporuči desetine borbenih vozila na Crveni trg i učini paradu pristojno velikom, zašto ne? Zato što je Putin, koji se paranoično plaši atentata, odlučio da sve što više skrati. Sigurno mu se i taj sat, koji je proveo na Crvenom trgu, činio beskrajno dugim.

Uostalom, što se njega tiče, daleko najvažniji deo parade bio je govor u kome je optužio Zapad da je napao Rusiju i pokušao da je uništi. Njihov jedini cilj je da vide pad naše zemlje“, rekao je Putin, misleći na Zapad, koji je optužio da podstiče „nacije jedne na druge, deli društva, izaziva krvave sukobe“.

On je dodao da Rusija želi „mirnu budućnost“ i optužio Zapad da seje „mržnju i rusofobiju“. Konačno, Putin je budućnost Rusije i ruskog naroda direktno vezao za uspeh rata u Ukrajini. Dovoljno dugo da još jednom postavite prioritete.

U govoru je nedostajalo pominjanje velikih ruskih uspeha u Ukrajini. Bitka za Bahmut i dalje traje. Velika zimska ofanziva se pokazala pogubnom i donela je samo ogromne gubitke u ljudstvu i tehnici, pa ni Putin više ne veruje u mogućnost oslobađanja Donbasa. Povrh toga, očekuje se velika ukrajinska kontraofanziva.

Putinova velika vojna parada povodom završetka Drugog svetskog rata je obnovljena 2000. godine. I to je uvek bio njegov najvažniji i najlepši dan. Sve do ove godine, kada bi to najradije preskočio.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari