Izraelski akt prema Guterešu osudilo 105 zemalja: Zašto Srbija nije podržala generalnog sekretara UN? 1Foto: BETAPHOTO AP Photo/Yuki Iwamura

Više od 100 zemalja članica UN potpisalo je pismo podrške generalnom sekretaru UN Antoniju Guterešu nakon što ga je Izrael proglasio za „personu non grata“.

Srbija nije među 105 država potpisnica pisma kojim se „izražava duboka zabrinutost i osuda nedavne izjave ministra spoljnih poslova Izraela kojom generalnog sekretara proglašava nepoželjnom osobom“.

„Takve akcije potkopavaju sposobnost UN da sprovedu svoj mandat, koji uključuje posredovanje u sukobima i pružanje humanitarne podrške. Na Bliskom istoku, to bi moglo dodatno odložiti kraj svih neprijateljstava i uspostavljanje kredibilnog puta ka rešenju sa dve države, gde bi države Palestina i Izrael živele jedna pored druge u miru i bezbednosti, u skladu sa relevantnim rezolucijama UN“, navodi se u pismu u koje je Beta imala uvid.

Među zemljama koje nisu potpisale pismo su SAD, Velika Britanija, Australija, Novi Zeland, Kanada, Indija.

Na spisku nema ni Italije, Nemačke, Austrije, Mađarske, Češke, Poljske, Rumunije, Bugarske, Ukrajine.

Iz regiona podršku Guterešu potpisali su Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Severna Makedonija i Slovenija, dok Srbija, Hrvatska i Albanija nisu.

U zajedničkom pismu, 105 zemalja poziva na poštovanje vođstva i misije UN, na konstruktivnu saradnju i izbegavanje akcija koje bi mogle oslabiti ključnu ulogu UN u rešavanju sukoba i na podršku inicijativama koje doprinose mirnom i trajnom rešenju krize na Bliskom istoku.

Potpisivanje pisma podrške Guterešu inicirala je misija Čilea pri UN, u ime grupe zemalja koju čine još Brazil, Kolumbija, Južna Afrika, Uganda, Indonezija, Španija, Gvajana i Meksiko.

Zajedničko pismo sa spiskom 105 zemalja potpisnica upućeno je generalnom sekretaru UN 11. oktobra, uz molbu da bude prosleđeno državama članicama i Generalnoj skupštini UN.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari