Bela fasada se sve češće pominje kao jedan od načina suočavanja sa toplotnim talasima. Ali 1950-ih, Amerikancima je savetovano da ofarbaju svoje domove u belo jer bi to moglo povećati njihove šanse za preživljavanje iz sasvim drugog razloga: pretnje atomske bombe.
Tokom Hladnog rata, kada su SAD i Sovjetski Savez bili u trci u nuklearnom naoružanju, pretnja od atomske bombe bila je veoma realna.
Kada atomska bomba eksplodira stvarajući nuklearnu eksploziju, udarni talas razaranja putuje kroz okolinu na različite načine.
Većina štete dolazi od same eksplozije, ali oko 35 odsto energije nuklearne eksplozije potiče od zračenja ili toplote koja se oslobađa.
Ova toplota može biti toliko intenzivna da objekti u blizini eksplozije jednostavno ispare, piše IFL Science, prenosi hrvatski N1.
Sem Rigbi, stručnjak za inžinjering za eksplozije i šokove, objasnio je da je tih godina Amerikancima savetovano da svoje kuće drže urednim i sveže ofarbanim u belo kako bi smanjili rizik od požara.
IFL donosi i video snimak iz tog perioda koji pokazuje kako bi čist dom smanjio rizik od potpunog atomskog uništenja.
Eksperimenti u ovom video snimku pokazuju bljesak svetlosti praćen jakom toplotom koja je izazvala zapaljenje nekih modela kuća i pre same eksplozije.
U snimku se zatim navodi da kuća koja se održava uredno bez smeća, lišća, sveže ofarbanog u belo, ima manji rizik da bude spaljena do temelja.
U stvarnosti, ovo ne bi bilo spasonosno rešenje u slučaju nuklearne eksplozije.
Godinu dana kasnije, objavljen je novi video koji naglašava sveže ofarbane domove i uredne enterijere, koji je, između ostalih, sponzorisalo Nacionalno udruženje boja i lakova.
Iskorišćavanje pretnje nuklearnim napadom za reklamne mogućnosti je zapravo bilo prilično uobičajeno u to vreme jer su brendovi i kompanije pronalazili kreativne načine da svoje proizvode uklope u nuklearni diskurs.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.