"Zašto Vašington udovoljava poluautokratskom nasilniku Vučiću?": Eliot Engel, bivši američki kongresmen, za Forin polisi 1Foto: EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Nevoljno sam došao do zaključka da je Vašington u sporu između Kosova i Srbije udovoljavao poluautokratskom siledžiji – Aleksandru Vučiću i time je Vašington postao pomalo nasilnik, gurajući i zastrašujući ranjivije Kosovo. To je ponašanje koje je ispod nivoa Sjedinjenih Država i vreme je da se pristup resetuje, ocenjuje u tekstu za Foreign policy Eliot Engel, nekadašnji predsednik Komiteta za spoljne poslove u Predstavničkom domu SAD.

Napominje da je kao bivši predsednik Komiteta za spoljne poslove Predstavničkog doma Kongresa SAD i tokom više od 30 godina u Predstavničkom domu, pomno pratio politiku Sjedinjenih Država prema Balkanu.

Bio je, kaže, zadovoljan podrškom Vašingtona demokratiji, vladavini prava i anti-korupcijskim naporima.

Iapk, navodi, da ga brine način na koji Stejt department rešava tekući spor između Kosova i Srbije.

Sjedinjene Države i veći deo Evrope priznali su Republiku Kosovo 2008, podseća Engel, kada je ta mala država proglasila nezavisnost od Srbije.

Manje od decenije ranije, Sjedinjene Države i NATO zaustavili su opako etničko čišćenje kosovskog albanskog stanovništva od strane bivšeg jugoslovenskog moćnika Slobodana Miloševića.

Bio je to veliki spoljnopolitički uspeh za Zapad, a pratile su ga godine snažne podrške SAD Kosovu. Ali od tada, Srbija i Rusija blokiraju napore Kosova da se pridruži Ujedinjenim nacijama i stekne puno priznanje širom sveta, a činilo se da je Stejt department nedavno bio manje voljan da podrži suverenitet Kosova na celoj teritoriji.

Tokom proteklih godinu dana, ukazuje Engel, Kosovo je nastojalo da obavlja normalne funkcije vlade unutar svojih granica samo da bi se suočilo sa osudom, pa čak i kaznom od strane Sjedinjenih Država.

Kada je Kosovo nastojali da svi građani, uključujući etničke Srbe na severu, koriste kosovske registarske tablice, a ne registarske tablice Srbije, Stejt department je oštro kritikovao Kosovo.

Kada je Kosovo pokušalo da propisno izabrani gradonačelnici, koji su bili etnički Albanci jer su etnički Srbi bojkotovali glasanje, započnu rad u svojim kancelarijama na severu Kosova – što je osnovna i normalna funkcija demokratske vlade – državni sekretar SAD Entoni Blinken „oštro je osudio“ mladu republiku i izrekao kaznu.

Da li je Vašington osudio predsednika Srbije Aleksandra Vučića zbog pritiska na kosovske Srbe da bojkotuju izbore? Ne.

Da li su SAD osudile malu grupu Srba koja je napala kosovske snage NATO-a, ranivši 30 mirovnih snaga? Jedva — osudilo je nasilje, ali nije prozvalo napadače.

Da li je osudila Srbiju što podstiče srpske građane na severu Kosova da agresivno odbijaju da koriste registarske tablice zemlje u kojoj žive? Ne.

Da li je osudila akcije Srbije protiv etničkih Albanaca na jugu Srbije, koje, prema Helsinškom odboru za ljudska prava u Srbiji, predstavljaju „etničko čišćenje administrativnim putem“? Opet, jedva.

Nevoljno sam, ističe Eliot Engel, došao do zaključka da je Vašington u sporu između Kosova i Srbije udovoljavao poluautokratskom nasilniku – Vučiću – i da je i sam postao pomalo nasilnik, gurajući i zastrašujući manje, ranjivije Kosovo. To je ponašanje koje je ispod nivoa Sjedinjenih Država i vreme je da se pristup resetuje, navodi.

Srbija se udaljava od demokratije i Zapada otkako je Vučićeva Srpska napredna stranka (SNS) došla na vlast u Beogradu pre više od decenije.

Prema Fridom hausu, nevladinoj organizaciji koja prati ljudska prava i građanske slobode širom sveta, vladajuća SNS „stalno nagriza politička prava i građanske slobode, vršeći pritisak na nezavisne medije, političku opoziciju i organizacije civilnog društva“.

Pored toga, Ministarstvo odbrane SAD je 2019. izvestilo da je „posle izbora u Srbiji 2012, SNS preduzela korake da poveća svoje vojne odnose sa Rusijom“.

Od tada je opstala veza Moskva-Beograd.

Srbija još nije uvela sankcije Rusiji zbog invazije na Ukrajinu – što je učinila svaka druga država u Evropi (osim Belorusije).

Pa šta se dešava?

Zašto Sjedinjene Države tako brzo osuđuju Kosovo i tako nesklone prozivanju Srbije?

I kako da okončamo ovu silaznu spiralu i vratimo neki dobar razum u politiku SAD?

Verujem da je u svetlu rata u Ukrajini želja Vašingtona za stabilnošću na Balkanu prevazišla njegovu podršku demokratiji, vladavini prava i borbi protiv korupcije.

Američki predsednik zaslužuje ogromnu zaslugu za to kako njegova administracija predvodi Zapad u podršci Ukrajini.

Ali njegova žarka želja da održi stabilnost u Evropi iskrivila je pogled njegove administracije na dugogodišnji sukob između Srbije i Kosova.

Vašington sada umiruje Vučića u pokušaju da uguši njegove zapaljive sklonosti.

Naravno, Sjedinjene Države žele da vide i Srbiju i Kosovo kao mirne i demokratske države u ključnim evroatlantskim institucijama, uključujući Evropsku uniju i NATO.

Bajdenova administracija upravo sada treba da podržava Kosovo dok jača svoju demokratiju i konsoliduje suverenitet.

Umesto toga, blokira Prištinu iz straha da bi poluautokratski Beograd mogao da potpali nacionalistički plamen i zapali bure baruta koje tinja na severu Kosova.

Američke diplomate tvrde da ako bi samo Kosovo implementiralo Zajednicu srpskih većinskih opština (ZSO) onda bi sve moglo da krene napred.

Da, Kosovo je obećalo da će uspostaviti ZSO Briselskim sporazumom iz 2013. i trebalo bi to da učini.

Ali ZSO neće rešiti osnovni problem – agresivno protivljenje Srbije nezavisnom Kosovu – koje se samo pojačava dok Vašington povlađuje Vučićevim nedelima.

Na kraju krajeva, bez obzira da li je ZSO stvoren, iste stranke će imati iste interese i povući će iste poluge za postizanje istih ciljeva.

A Vučić će nastaviti da potpiruje separatizam i podstiče na nasilje.

Smirivanje Srbije, naglašava Engel, ne funkcioniše i vreme je da se promeni kurs.

Bajdenova administracija je napravila prvi korak u tom pravcu prošle nedelje, kada je Ministarstvo finansija uvelo sankcije šefu BIA Aleksandru Vulinu zbog „korupcije… uključujući umešanost u lanac trgovine drogom” i korišćenja „svojih javnih pozicija za podršku Rusiji, olakšavajući ruske zlonamerne aktivnosti koje degradiraju bezbednost i stabilnost Zapadnog Balkana“.

Sjedinjene Države treba da podrže demokratiju, vladavinu prava i slobodnu štampu, kao i da se suprotstave korupciji.

Te karakteristike su u opadanju u Srbiji, ali su u usponu na Kosovu.

Pozivam Bajdenovu administraciju da se vrati osnovama: da se ponovo fokusira na vrednosti SAD i prestane da maltretira Kosovo.

I treba da rebalansira svoju politiku na Balkanu da podrži one koji prihvataju te prioritete i da se suprotstavi onima koji to ne čine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari