Ministar inostranih poslova Mađarske Peter Sijarto juče je ušao u verbalni sukob i sa svojim rumunskim kolegom Bogdanom Ausreskuom, povodom odluke Mađarske da, posle podizanja žičane ograde na granicama prema Srbiji i Hrvatskoj, isto uradi i na granici sa Rumunijom. Sijarto je odgovorio Aureskuu, koji je izjavio da zatvaranje granice predstavlja „autistički i neprihvatljiv čin“, koji je suprotan duhu Evropske unije, a danas je usledio odgovor Sijarta.


„Očekivali bismo više uzdržanosti od ministra inostranih poslova čijem premijeru predstoji suđenje“, rekao je Sijarto, misleći na optužnicu koja je protiv Viktora Ponte podignuta zbog korupcije. Mađarska država stara je više od 1.000 godina i kroz istoriju je morala da brani ne samo sebe, već mnogo puta i Evropu. Tako će biti i sada, bez obzira na to da li se rumunskom ministru inostranih poslova to sviđa ili ne, rekao je Sijarto, prenosi AP.

Povodom najnovijeg razvoja događaja, Ministarstvo inostranih poslova Mađarske pozvalo je rumunskog ambasadora na konsultacije.

Uprkos tome što su se zvaničnici Beograda i Budimpešte složili da ne treba da se dozvoli ekonomska šteta, te da dve zemlje rade na tome da uspostave saradnju radi rešavanja problema, situacija na Zapadnom Balkanu je i dalje napeta. Prema podacima hrvatskog Ministarstva unutrašnjih poslova, od 16. septembra u Hrvatsku je ušlo više od 25.000 migranata, a i dalje je veliki pritisak na području Tovarnika, na granici sa Srbijom, gde se trenutno nalazi oko 3.900 ljudi. Zbog najave lošeg vremena u Tovaniku se gradi šatorsko naselje za izbeglice, a tu lokaciju obišao je i ministar unutrašnjih poslova i potpredsednik vlade Ranko Ostojić. Hrvatski mediji javljaju da je ilegalni prelaz kod Botova postao jedan od najčešće korišćenih. Više od 2.000 izbeglica je kod Botova, tokom vikenda, ušlo u Mađarsku, uz pomoć policije iz Koprivničko-križevačke županije, nakon što ih je dan ranije na istom prelazu ušlo još 4.000.

Situacija na granici Slovenije sa Hrvatskom je mirna, mada nekoliko stotina izbeglica na dva granična prelaza u blizini grada Brežice još čeka da uđu u Sloveniju, prenose slovenački mediji. U Sloveniju iz Hrvatske do sada je stiglo oko 1.500 migranata, koji još uvek dolaze u grupama, svi su praktično identifikovani i registrovani, a samo sedam ih je zatražilo međunarodnu zaštitu, saopšteno je iz MUP-a Slovenije. Kako piše u saopštenju, koje je medijima prosledila slovenačka ambasada u Beogradu, sigurnosna situacija duž slovenačke granice je dobra. Navedeno je i da informacije koje su neki mediji u Srbiji protekla dva dana preneli o upotrebi suzavca na graničnom prelazu Rigonce sadrže „obmanjujuće navode“. Iz MUP-a Slovenije poručuju da je suzavac upotrebljen protiv jednog migranta koji je bio deo veće grupe koja je pokušavala da probije kordon policije.

Otvoren Horgoš 1

Beograd – Ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović i ministar unutrašnjih poslova Mađarske Šandor Pinter otvorili su u nedelju granični prelaz Horgoš jedan, koji je nekoliko dana bio zatvoren za putnički i teretni saobraćaj. Stefanović je izjavio da će na prelazu Horgoš 2 biti sprovođene procedure u vezi sa migrantima, dok će na prelazu Horgoš 1 prioritet biti olakšavanje robnog i putničkog saobraćaja, objavila je Vlada Srbije. On je ocenio da izbeglička kriza i dalje predstavlja izazov, ali da ekonomska saradnja i tranzit građana imaju prednost.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari