Mladi danas teško uspevaju da kontrolišu vreme koje provedu uz telefon, toliko su zavisni da, kada im se onemogući pristup aparatu, postaju panični i uznemireni, pokazala je studija londonskog Kings koledža.
Gotovo četvrtina omladine je toliko zavisna, navodi grupa psihijatara koja je učestvovala u izradi studije, da se može govoriti o zavisnosti.
Kako su upozorili, ovakva zavisnost ostaviće „ozbiljne posledice“ po njihovo zdravlje. Istraživanje objavljeno u međunarodnom časopisu BMC Psychiatry, analizira 41 studiju o „problematičnom korišćenju takozvanih pametnih telefona“ u kojoj je učestvovalo 42.000 mladih ljudi.
Nalazi su poražavajući: 23 odsto ispitanika ponašali su se kao pravi zavisnici. Zabeležen je tako strašan oblik uznemirenosti tokom perioda kada im je telefon bio van domašaja. Ne da nisu bili u stanju da kontrolisano koriste mobilni telefon nego se to odražavalo i na druge aktivnosti.
Takav oblik zavisnosti dovodi se u vezu sa drugim problemima, tvrde autori studije, kao što su stres, depresivno raspoloženje, nedostatak sna i smanjena postignuća u školi.
„Postoji potreba da se razume raširena problematična upotreba pametnih telefona“, kaže Nikola Kalk sa Instituta za psihijatriju, psihologiju i neurološke nauke Kings koledža, inače jedan od autora studije. Ipak, kako je dodao, ne znamo da li pametni telefon sam po sebi može izazvati zavisnost ili aplikacije koje se nalaze na njemu.
Ipak, postoji potreba da se javnost osvesti i informiše kada je reč o tome koliko deca i mladi ljudi treba da koriste pametne telefone. Roditelji bi trebalo da budu svesni koliko njihovo dete provodi vremena pored telefona.
Koautorka istraživanja Samanta Son upozorila je da zavisnost „može da ima ozbiljne posledice po mentalno zdravlje i svakodnevno funkcionisanje. Zato treba dalje istraživati problematičnu upotrebu pametnih telefona“. Ejmi Orben, naučna saradnica odseka za kogniciju i nauku o mozgu pri Univerzitetu Oksford, upozorava da treba biti oprezan oko uzročno-posledične veze između problematične upotrebe pametnih telefona i recimo depresije.
„Prethodno se ispostavilo da efekat pametnih telefona nije jednosmerna ulica, ali da to raspoloženje možda zavisi i od vremena koliko se provede pored pametnih telefona“, kaže Orbenova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.