Zavlačenje ruke u džepove najsiromašnijih 1

Mjere štednje, koje je najavila Vlada Crne Gore, izazvale su burne reakcije prije svega sindikalnih organizacija, opozicionih partija i nevladinog sektora što je rezultiralo protestnim okupljanjima ispred Skupštine Crne Gore.

Jedan skup je bio u organizaciji Unije slobodnih sindikata, a drugi u organizaciji Radničke partije, čiji je predsjednik Janko Vučinić poslanik u Skupštini Crne Gore. Organizatori protesta saopštili su da će sa protestima nastaviti i u 2017. godini, ukoliko se usvoji Predlog zakona o budžetu za 2017. godinu sa restriktivnim mjerama, koje najviše pogađaju najsiromašnije slojeve društva. Budžet Crne Gore za 2017. godinu, inače, projektovan je na oko dvije milijarde eura. Osim što je Vlada Crne Gore najavila da će smanjiti nadoknade za pojedine segmente socijalne zaštite, poput nadoknada za majke sa troje i više djece, sa 336 na 264 eura, odnosno sa 192 na 144 eura (smanjenje za 25 odsto), u planu je i ukidanje (počev od 2018. godine) dječijih dodataka, kao i druge mjere koje će najviše pogoditi srednji sloj stanovništva. Riječ je o  smanjenju nadoknada za minuli rad za zaposlene u javnom sektoru, dok će državnim funkcionerima plate biti smanjene za osam odsto.

 Da bi popravila stanje u državnoj kasi Vlada se odlučila i za povećanje akciza za gorivo na devet centi po litru što će, kako se procjenjuje, lančano dovesti do povećanja cijena proizvoda i usluga i opet najviše pogoditi građane sa prosečnim primanjima. Sindikalci su ogorčeni i zbog toga što se višim stopama ne oporezuje luksuz i višak stambenog prostora, nego se ruka zavlači u džepove sirotinje. Posebna priča je nenaplaćeni poreski dug, koji je premašio 700 miliona eura, pri čemu Vlada Crne Gore očekuje da će u 2017. godini naplatiti samo 12 miliona. Vlada je do sada prihvatila zahtjeve za tromjesečno odlaganje primjene mjere obustave obračuna uvećane zarade po osnovu minulog rada za zaposlene, ali ne i predlog Liberalne partije da se naknade za majke smanje za 14, umjesto za najavljenih 25 odsto.

Osim ovih gorućih tema nova Vlada premijera Duška Markovića će se u 2017. godini suočiti sa starim problemima koji se prenose iz godine u godinu. To se prije svega odnosi na potraživanja bivših radnika, sada povjerilaca, fabrike „Radoje Dakić” u Podgorici, koji već osam godina zaredom, u znak protesta, dočekuju Novu godinu ispred Vlade Crne Gore ukazujući tako na svoj problem. Poreska uprava Crne Gore nedavno je podnijela zahtjev za uvođenje stečaja u tu fabriku, što je dodatno zakomplikovalo situaciju i ogorčilo bivše radnike, koji smatraju da u tom slučaju neće uspeti da dođu do svog novca. Inače, obaveze prema njima trebalo bi da budu namirene prodajom imovine, koja nikako da se realizuje. I s bivšim radnicima, sada penzionerima, Kombinata aluminijuma u Podgorici, Vlada je minulih dana pregovarala povodom njihovih zahtjeva za otpremnine koje već drugu godinu čekaju, a koje im po zakonu pripadaju.

Harač

– Gdje su milioni koje je uzeo Svetozar Marović i ostali ljudi bliski vlasti, kao i brojni tajkuni? Zašto od njih ne uzeti novac koji su stekli nezakonitim poslovima, nego se ruka zavlači u džepove sirotinje. Kada bi se samo dio tog novca oduzeo onima koji su ga nezakonito stekli, onda ne bi bilo zime za budžet – stav je predstavnika sindikata i opozicionih partija, koji su najavljene mjere štednje, ocijenili kao harač nad crnogorskim građanima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari