Samit Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEK) u Port Moresbiju, u Papua Novoj Gvineji, završen je danas bez bez zajedničkog saopštenja, u svetlu sve dubljih podela između Kine i Sjedinjenih Američkih Država.
Učesnici samita nisu uspeli da prevaziđu razlike u pogledu uloge Svetske trgovinske organizacije, saopštili su zvaničnici.
Predsedavajući samita, premijer Papue Nove Gvineje Piter O’Nil, izjavio je da je celi svet zabrinut zbog tenzija između Kine i Sjedinjenih Država i potvrdio da neće biti završnog saopštenja lidera, prenosi Glas Amerike. To je prvi put da lideri nisu uspeli da usaglase zajedničko saopštenje tokom 29 godina održavanja samita država pacifičkog oboda, koje čine 60 odsto ukupne svetske ekonomije.
Kanadski premijer Džastin Trudo rekao je da su postojala neslaganja između nekoliko zemalja, uključujući Kinu i Sjedinjene Države. Prema nacrtima saopštenja, u koje je imao uvid Asošijeted pres, Sjedinjene Države su tražile oštrije poruke protiv nepoštenih trgovinskih praksi, za koje optužuju Kinu. Peking je, s druge strane, tražio da se potvrdi protivljenje protekcionizmu i unilateralizmu, za šta optužuje Vašington.
“Nije veliko iznenađenje da postoje različite vizije određenih elemenata u vezi sa trgovinom i to je sprečilo postizanje punog konsenzusa o zvaničnom saopštenju,” rekao je Trudo. Dvodnevni samit obeležilo je sve veće rivalstvo Kine i Zapada u pogledu uticaja nad Južnim Pacifikom. U subotu su potpredsednik SAD Majk Pens i kineski predsednik Si Đinping razmenili kritike.
Pens je rekao da poštuje Sija i Kinu, ali je drugu po veličini ekonomiju u svetu optužio za krađu intelektualne svojine i nepoštenu trgovinsku praksu. Kineski predsednik je rekao da se svet suočava sa izborom između saradnje i sukoba, jer se širi protekcionizam i unilateralizam.
Poručio je i da pravila globalnih institucija uspostavljenih posle Drugog svetskog rata, kao što je Svetska trgovinska organizacija, ne bi trebalo da se prilagođavaju „sebičnim agendama“. Dve vodeće svetske ekonomske sile imaće priliku da pokušaju da približe stavove na samitu G20, krajem meeca u Argentini, kada bi trebalo da se sastanu predsednici Kine i SAD.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.