Završena istraga o smrti Praljka: Ne zna se odakle cijanid 1Foto: ICTY

Istragu o samoubistvu osuđenog ratnog zločinca Slobodana Praljka, koju je vodilo holandsko tužilaštvo, završena je, ali nije pokazala kako i kada je dobio cijanid koji je popio neposredno posle izricanja presude.

Praljak je počinio samoubistvo ispijanjem cijanida u haškoj sudnici nekoliko sekundi pošto mu je pravosnažno potvrđena presuda za ratne zločine počinjenje devedesetih godina u BiH. Posle nezapamćenog incidenta u sudnici Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju, sud je istragu o Praljkovom samoubistvu prepustio holandskom tužilaštvu, a sumnjalo se na dva krivična dela. Prvo se odnosi na činjenicu da je cijanid prema tamošnjem Zakonu o lekovima zabranjena supstanca.

Istraga je, javlja N1, pokazala da je Praljak popio smrtonosnu dozu kalijum-cijanida rastvorenog u vodi. Ta supstanca se ne može nabaviti tek tako, ali prema Zakonu o lekovima posedovanje kalijum-cijanida nije krivično delo. Druga sumnja se odnosila na to da je Praljak dobio pomoć od drugih prilikom pripreme samoubistva. Da bi se to istražilo, pokušalo se doznati kako je ta flašica s otrovom dospela u sudnicu.

Pregledani su snimci napravljeni nadzornom kamerom, saslušani su razni svedoci i pregledane su prostorije u kojima je Praljak boravio, kao i dokumenti i nosači podataka, ali nisu pronađeni pokazatelji koji bi pojasnili na koji način i gde je Praljak došao do otrova. Praljak je pre suđenja proveo kratko vreme u dve prostorije bez videonadzora: u toaletu i u prostoriji za zadržavanje, jednoj vrsti čekaonice.

U toku naknadnog pretresa tih prostorija nije pronađeno ništa značajno. Na osnovu izjava svedoka može se zaključiti da je Praljak već duže vreme razmišljao o samoubistvu, pa je tako, na primer, dao da se njegove lične stvari spakuju i pošalju u Hrvatsku, a u raznim prilikama se opraštao od određenih osoba.

Posle njegove smrti pronađeno je oproštajno pismo u kome je napisao svojoj porodici da je davno doneo odluku da okonča život, u slučaju da bude proglašen krivim.

„Ne može se isključiti da je Praljak dugo vremena posedovao taj otrov. Kalijum-cijanid se može čuvati u suvom obliku, a smrtonosna je i najmanja količina. Kada se gleda sa te strane, nije čudno da su unošenje i čuvanje otrova ostali neprimećeni“, navelo je tužilaštvo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari