Indonezija, četvrta po naseljenosti država sveta, beleži najveći broj zaraženih slučajeva virusom korona na dnevnom nivou.
Ovaj period godine, kada Indonežani i muslimani širom sveta proslavljaju najveći praznik u muslimanskom svetu – Eid al Fitri ili Kurban Bajram masovnim proslavama i okupljanjima, biće znatno drugačiji i skromniji pre svega zbog ekonomskih nedaća usled epidemije.
Brojni indonežanski radnici migranti koji šalju novac svojim porodicama u Indoneziji ove godine su ostali bez posla i primanja.
Predsednik Džoko Vidodo, u strahu od širenje epidemije, uveo je zabranu i oni su u nemogućnosti da posete svoje porodice za praznik iako se, prema nekim navodima, njih nekoliko hiljada odvažilo da se vrate u domovinu.
Majzidah Salas, koordinator nevladinog sindikata Indonežanskih migrantskih radnika, kazao je da će ovo biti najtužniji praznik za migrantske radnike i njihove porodice, prenosi Gardijan.
Ove godine mnogi nemaju novca za praznovanje jer su manje radili ili uopšte nisu. Vasito, koji radi kao vodoinstalater u Maleziji, kaže da mu tokom šest nedelja nije bila isplaćena mesečna plata od 2.500 ringita (575 dolara). Umesto toga, primoran je da pozajmi novac od poslodavca samo da bi se prehranio.
„Nisam se ni usudio da pitam zašto nisam plaćen jer ne želim da me otpuste. Ove godine moramo otkazati proslave Eida.“
Zvaničnici kažu da se virus u proteklih devet dana širi neverovatnom brzinom i to pre svega zahvaljujući pogoršanju epidemije u Istočnoj Javi.
Prema jučerašnjim podacima, za 24 sata zabeležene su 973 nove infekcije čime je ukupan broj zaraženih 20 162. Vlasti su zatražile od vojske i policije da spreče dolaske u Džakartu sve dok ne se ne dozvoli potpuno otvaranje indonežanskog glavnog grada.
U svetu je, prema poslednjim podacima, broj zaraženih slučajeva premašio pet miliona u čemu prednjače Sjedinjene Države. Takođe, sve su veće bojazni oko situacije u Brazilu gde je u četvrtak u jednom danu zabeleženo više od hiljadu smrtnih slučajeva.
Brazil ima nešto više od 310 000 zaraženih, pokazuju zvanični podaci koji se opet dovode u pitanje zbog niske stope testiranja u ovoj državi.
Brazil skoro da je prestigao Rusiju, koja je druga po broju zaraženih u svetu odmah iza SAD.
Širom sveta mnoge muslimanske zemlje su pojačale restriktivne mere ovog prazničkog vikenda. U Libanu se usled pandemije pogoršala postojeća ekonomska kriza.
„Čak i za vreme građanskog rata bilo je novca i niko nije gladovao“, kaže Mohamad iz Bejruta vozač gradskog autobusa, trenutno nezaposlen.
Vlasti u Egiptu su uvele policijski čas i zabranile javni prevoz na šest dana počev od nedelje.
U Vitlejemu, prvom gradu na Zapadnoj obali koji je bio zatvoren zbog epidemije kovida 19, palestinske vlasti su rekle da ponovo uvode restriktivne mere tokom tri dana trajanja festivala.
Vlasti u Iranu su, takođe, upozorile ljude da ne putuju.
„Naša najveća briga jeste novi vrhunac epidemije u državi ukoliko se ne budu poštovali zdravstveni propisi“, kazao je ministar zdravlja Saed Namaki.
„Zato vas molim, dragi narode Irana, ne putujte za praznik. Nova putovanja znače nove infekcije“, kazao je on, prenosi novinska agencija ISNA. Ministarstvo ove zemlje je objavilo da je u proteklih 24 sata umrlo još 66 osoba dok je broj novozaraženih 2 392.
„Velika nesigurnost“ u Kini
Kina je odustala od svoje godišnje prognoze ekonomskog rasta navodeći „veliku nesigurnost“ zbog pandemije. Premijer Li Kećijang rekao je na uvodnoj sednici nacionalnog kongresa u Pekingu da će nacija morati da „stegne kaiš“ zbog ekonomskog šoka od virusa korona, ali je obećao ogromne novčane i fiskalne podsticaje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.