Tenzije oko dozvola za ribarenje dodatno su pogoršane pošto su francuske vlasti najavile da će zatvoriti gotovo sve svoje luke za brodove iz Velike Britanije, zbog čega je britanska vlada pozvala francuskog ambasadora u Londonu na razgovor.
“Osim nekoliko izuzetaka, ni jedna francuska luka više neće biti dostupna za britanske brodove”, rekao je francuski ministar za evropska pitanja Kleman Bon u intervjuu za francusku TV stanicu C-njuz i naglasio da “neće biti tolerancije niti ustupaka”.
Britanski ministar za Bregzit Dejvid Frost predsedavao je u četvrtak sastankom na kojem se razgovaralo o odgovoru britanske vlade na francuske pretnje. Kako prenosi Politko, jedan portparol britanske vlade izjavio je da su postupci Francuske “neopravdani i nisu u skladu sa Sporazumom o trgovini i saradnji niti sa širim međunarodnim zakonom”.
On je izrazio žaljenje zbog “konfrontacione retorike kojom se francuska vlada uporno služi po ovom pitanju”, aludirajući na Bonovu izjavu da Francuska “mora da govori jezikom sile zato što je to jedini jezik koji britanska vlada razume”.
Ovo je poslednja u nizu nesuglasica koje su dovele do zaoštravanja odnosa u dugotrajnim raspravama između Velike Britanije i Francuske oko prava francuskih i britanskih brodova da ribare u vodama druge zemlje posle Bregzita. Najava najnovijih mera francuske vlade usledila je kao odgovor na odbijanje vlade u Londonu da nekim francuskim ribarima odobri post-bregzitovske dozvole za ribarenje.
Kako prenosi Si-En-En, jedan portparol Evropske komisije rekao je su dozvole odobrene za 15 od 47 manjih francuskih brodova koji su se prijavili za ribarenje u britanskim teritorijalnim vodama, dok je za 17 brodova vlada u Parizu odbila da izda odobrenje zato što nisu imali dovoljno jake dokaze da su ribarili u britanskim vodama pre Bregzita.
“Naši ministri danonoćno rade na ovom pitanju, ali u isto vreme želim da poručim britanskoj vladi da ćemo osigurati da naši interesi budu zaštićeni i da održimo svoju reč”, rekao je francuski premijer Žan Kasteks i dodao da bi želeo da dođe do “deeskalacije” ali da britanska vlada “drži sve ključeve koji su za to neophodni”.
U saopštenju francuske vlade navodi se da će “ciljane mere” protiv Britanije, koje stupaju na snagu od 2. novembra, uključivati i pojačane carinske i sanitarne kontrole, sistematske provere bezbednosti britanskih brodova, kao i pojačane kontrole kamiona koji putuju u Veliku Britaniju i iz nje.
Kleman Bon je napomenuo da će “sistematske kontrole” kamiona podrazumevati i provere njihovog tereta, naglasivši da te mere nisu osmišljene zato da bi “presekle kontakte i pristup” već da bi se “uvele stroge inpekcije”.
Evropska komisija je saopštila da će EU nastaviti razgovore i sa Velikom Britanijom i sa Francuskom kako bi se problem rešio, ističući da “svi francuski brodovi koji imaju pravo na dozvolu treba da je dobiju”.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.