Zbog straha od korona virusa širom Bliskog istoka ograničene molitve 1Foto: AP Photo/Giannis Papanikos

U nastojanju da se doprinese sprečavanju širenja novog korona virusa širom Bliskog nedeljne molitve su otkazane ili ograničene i vernici podstaknuti da mole za one pogodjene pandemijom.

U Iranu je objavljeno da je preminulo još 85 osoba, čime se broj žrtava popeo na 514 od 11.364 potvrđena slučaja zaraze.

Ne isključuje se međutim mogućnost da je taj broj veći jer se dovodi u pitanje transparentnost vlasti u toj zemlji, koja ima oko 83 miliona stanovnika.

Hrišćanski, muslimanski i jevrejski lideri su najavili da će verske službe biti nastavljene u Svetoj zemlji ali su okupljanja u zatvorenom prostoru ograničena na 100 ljudi.

Kod Zida plača u Jerusalimu, najsvetijem mestu na kojem Jevreji mogu da se mole, biće ograničen ulazak u zatvoreni deo i postavljeni šatori koji mogu da prime do sto ljudi.

Međutim, Fondacija nasleđa Zapadnog zida (kako ga zovu Jevreji) zadužena za to svetilište je rekla da neće biti ograničenja za molitve na glavnom trgu jer je to „širok, otvoreni prostor“.

U poslednjih nekoliko dana fondacija je ohrabrivala ljude da se pridruže specijalnim molitvama za žrtve virusa kojim je zaraženo skoro 130.000 ljudi širom sveta, a umrlo ih je više od 4.800.

Glavni izraelski sefardski rabin Jicak Jozef je u medjuvremenu naredio Jevrejima da prestanu da posećuju Zid plača, da otkažu masovne molitve i mole se u svojim domovima „dok gnev ne prođe i ne stigne milost iz raja“.

U Izraelu je korona virusom zaraženo 126 osoba.

Islamska zadužbina koja nadgleda kompleks džamije Al Aksa, treće po značaju u islamu, u anektiranom istočnom Jerusalimu, najavila je da će se današnje molitve proteći uobičajeno ali je podstakla ljude da se mole napolju i da izbegnu gužve u džamijama.

Latinski patrijarhat u Jerusalimu pozvao je crkve da primene smernice Ministarstva zdravlja Izraela i na službama u nedelju.

Uz to je apelovano na svakog da se moli za one koji su „direktno i indirektno pogođeni zlom“.

Najteže pogodjeni Iran je otkazao molitve petkom u velikim gradovima, a i u Kuvajtu je rečeno da se javne molitve otkazaju do daljeg.

Egipat je naredio da se u svim džamijama na 15 minuta ograniče tradicionalne molitve petkom koje obično traju jedan sat.

U Iraku, gde je prijavljeno više od 80 slučajeva zaraze korona virusom i osam smrtnih slučajeva, otkazane su molitve petkom u šiitskom svetom gradu Kerbala.

U Libanu su molitve petkom privremeno suspendovane u svim šiitskim džamijama, a sunitske vlasti su rekle da je zabranjeno svakome sa zaraznom bolešću da prisustvuje molitvama i apelovano je na starije ljude i one s oslabljenim imunitetom da se mole kod kuće.

I u pojasu Gaze, koja je pod izraelskom i egipatskom blokadom još od 2007. godine kada je islamski ekstremistički Hamas silom preuzeo vlast na toj palestinskoj teritorji, molitve u mnogim džamijama trajale su do 15 minuta i vernicima je upućen apel da preduzmu mere predostrožnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari