Zbog štrajka lučkih radnika u SAD preti paraliza ekonomije, dnevni gubici i do 4,5 milijardi dolara 1Foto: EPA-EFE/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Lučki radnici na istočnoj obali SAD i u Zalivu počeli su svoj prvi štrajk od 1977. godine. Gotovo 50.000 radnika traži veće plate, beneficije i sigurnost na poslu. To će gotovo potpuno zaustaviti promet u nekim od najvažnijih američkih luka, od Hjustona na jugu do Bostona na severoistoku zemlje.

Veruje se da ako štrajk traje kratko ekonomska šteta neće biti prevelika, ali ako potraje dve-tri nedelje može da dovede do nestašica robe u radnjama i povišenih cena.

Reč je o robi svih vrsta, od banana, pića iz Evrope, nameštaju, odeći, kao i kućnim potrepštinama, automobilima, delovima potrebnim za funkcionisanje mašina u američkim fabrikama i mnogim drugim stvarima. To takođe zaustavlja izvoz američke robe kroz te luke, prenosi RTS.

Mogućnost ozbiljnih ekonomskih problema stavlja predsednika Džozefa Bajdena u nezgodnu situaciju pet nedelja pre izbora. On ima mogućnost da prekine štrajk ali je ranije rekao da neće koristiti zakon koji postoji od 1947. godine, koji mu daje mogućnost da to učini. Analitičari kažu da on ne želi da naljuti sindikate čija podrška mu je potrebna na izborima.

Radnici koji su počeli štrajk zaduženi su inače da prebacuju kontejnere sa brodova, sortiraju ih i prebacuju na kamione i vozove. Tri petine kontejnera stiže u zemlju preko luka na istoku zemlje i u Zalivu.

Zbog štrajka je prekinut i dolazak automobila i teških mašina kroz luku u Baltimoru gde je rad bio zaustavljen i u proleće, kad je jedan brod udario u tamošnji most.

Na osnovu dosadašnjeg ugovora, lučki radnici su zarađivali do 39 dolara na sat.

Šefovi sindikata traže da se svake godine u šestogodišnjem periodu plata povećava za pet dolara više po satu. Za šest godina bi onda nadnica iznosila do 69 dolara po satu.

Radnici u lukama na zapadu SAD trenutno zarađuju 233.000 dolara godišnje kada se uračuna redovna plata i prekovremeni rad, a takođe dobijaju i oko sto hiljada dolara godišnje u zdravstvenim, penzionim i drugim beneficijama.

Neki analitičari naglašavaju da je jedna od glavnih briga radnika i sindikata takođe da ne žele da budu zamenjeni mašinama u procesu automatizacije.

Procenjuje se da će štrajk koštati ekonomiju dnevno čak četiri i po milijarde dolara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari