Zelena kometa u slikama i videu 1foto: Shutterstock/Artsiom P

Spektakularna kometa zelene boje C/2022 E3 (ZTF) približila se svojoj najbližoj udaljenosti od Zemlje u sredu, pružajući astrofotografima i posmatračima zvezda širom sveta prizor koji se vidi jednom u životu, piše Njuzvik.

Kometa, koja je nastala u Oortovom oblaku na dalekim krajevima našeg Sunčevog sistema, prošla je pored Zemlje na udaljenosti od oko 26 miliona milja 1. februara: za poređenje, Mesec je udaljen oko 238.900 milja od Zemlje. Kometa se sada vraća iz Sunčevog sistema na svojoj izuzetno dugoj orbiti oko Sunca.

Fotografi iz celog sveta iskoristili su priliku da snime uzbudljive slike i video snimke komete i postave ih na društvene mreže.

Fotograf Dario Giannobile snimio je jedan neverovatan snimak komete iznad planine Etna u Italiji, objavio je na Tviteru 27. januara.

„Kometa je poput prljave snežne grudve“, rekao je za Njuzvik u januaru Kit Horn, profesor astronomije na Univerzitetu Sent Endruz u Škotskoj. „Komete i planete kruže oko Sunca, ali za razliku od kružnih orbita planeta, komete prate visoko eliptične orbite.“

Konkretno, ovu kometu je prvi put uočio Zvicki Transient Faciliti (ZTF) u opservatoriji Palomar, blizu San Dijega u Kaliforniji, 2. marta 2022. Njena karakteristična zelena nijansa, koja se može videti na mnogim slikama, potiče od specifičnog hemijskog sastava komete.

Kako se komete približavaju Suncu, solarni vetrovi reaguju sa hemikalijama unutar njihove kamenite i ledene kore, uzrokujući rep krhotina karakterističnog za komete. U ovoj kometi posebno je prisutan dvoatomski ugljenik, kao i cijanogen, koji su izazvali jedinstvenu obojenost komete.

„Pod dejstvom sunčeve svetlosti, obe te supstance sijaju zeleno“, rekao je za Njuzvik u januaru Đanluka Masi, astrofizičar i astronom sa projekta virtuelnog teleskopa Belatriks astronomske opservatorije u Čekanu u Italiji.

„Ovo je svakako prilika da se vidi ovaj objekat jednom u životu“, rekao je za Njuzvik prošlog meseca Kris Patison, viši naučni saradnik Instituta za kosmologiju i gravitaciju na Univerzitetu Portsmut u Velikoj Britaniji.

„Svaki ovako retki objekat je zanimljiv za videti. Relativno je retko da komete ovako sjajne prođu ovako blizu Zemlje, a još je interesantnije kada su lepe boje.“

Kometa će još nekoliko nedelja biti vidljiva, u početku golim okom i dvogledom, nakon čega će biti potreban teleskop zbog sve veće udaljenosti komete od Zemlje.

Osobe koje posmatraju zvezde ga mogu pronaći kako prolazi kroz Camelopardalis početkom februara, nakon čega će preći u Aurigu, a zatim u Bika. Krajem februara proći će sazvežđe Orion.

Pun Mesec 5. februara će ometati pogled na kometu, međutim, pošto će Mesečeva jaka svetlost otežati uočavanje njenog slabog sjaja.

Nakon poslednjeg ura, kometa će nestati iz vidokruga, vraćajući se iz Sunčevog sistema. Astronomi predviđaju da se možda nikada neće vratiti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari