Volodimir ZelenskiFoto: AP Photo / Geert Vanden Wijngaert

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pozvao je danas Evropljane na jedinstvo, između sebe ali i sa budućom administracijom SAD Donalda Trampa, ističući da je transatlantska saradnja neophodna da se ide ka trajnom miru u Ukrajini.

Donald Tramp koji se vraća u Belu kuću 20. januara, obećao je da će uspostaviti mir u Ukrajini „za 24 sata“, izazivajući zabrinutost Evropljana koji strahuju da će biti isključeni i Kijeva koji ne želi „prisilni“ mir posle više od hiljadu dana sukoba, prenosi Frans pres.

Zelenski je govorio danas na samitu sa liderima EU u Briselu.

„Evropske garancije neće biti dovoljne za Ukrajinu.. Za nas prave garancije, sada i ubudućnosti su u NATO“, rekao je Zelenski.

„Samo zajedno SAD i Evropa mogu zaista da zaustave (ruskog predsednika Vladimira) Putina“, rekao je on.

Vođe EU insistirale su danas da nikakva odluka ne može biti doneta o ratom razorenoj Ukrajini bez njenog odobrenja ili iza leđa njenih partnera u Evropi, govoreći manje od mesec dana pre nego što novoizabrani američki predsednik Tramp treba da preuzme dužnost, prenosi agencija AP.

Pokazujući solidarnost na samitu u Briselu sa ukrajinskim predsendikom Zelenskim mnogi lideri EU ponavljali su varijacije onog što je postala mantra – ništa o Ukrajini bez Ukrajine, ništa o bezbednosti u Evropi bez Evropljana.

Mnogi Evropljani strahuju da Trampova najava o brzom okončanju mogla da znači loš dil za Ukrajinu.

Druga velika briga je da bi Putin mogao da iskoristi prelazni period između dve vlasti u SAD da se ponovo naoruža i izazove veće sukobe.

U Evropi se šire glasine o mogućim mirovnim pregovorima početkom 2025. godine, i govori se o tome da li bi bili potrebni evropski mirovnjaci da sprovedu sporazum koji bi se sklopio, ali evropski lideri pokušavaju da prekinu spekulacije oko toga na šta su spremni da ne bi otvorilli karte Rusiji, piše AP, prenosi Beta.

Po njima sada je prioritet da se ojača ukrajinska pozicija ako bi Zelenski odlučio da je vreme da se pregovara.

Zelenski je rekao oko predloga o mirovnim snagama koje bi garantovale moguće primirje da mnoge tačke još ostaju nerazjašnjene, da Ukrajina podržava svaku inicijativu ali da treba razraditi detalje, i biti konkretan oko toga.

Piroritet je da Ukrajina „ne bude primorana da prihvati mir koji će joj biti diktiran“, rekao je juče nemački kancelar Olaf Šolc po dolasku u Brisel. Šolc je rekao da je važno osigurati „dugoročnu pomoć Ukrajini“ i da mora biti jasno da su Evropljani spremni da omoguće podršku koliko god je potrebna, vazduhoplovnu odbranu, artiljeriju, municiju.

Upitan o Trampu Šolc je rekao da je njegov utisak od razgovora sa njim da je dobra saradnja između Evrope i SAD moguća. Rekao je da je da „je princip uvek – nema odluke mimo Ukrajine i to naravno znači i mimo evropskih država“.

Šefica evropske diplomatije Kaja Kalas rekla je da bi svaki pritisak za počinjanje pregovora suviše rano bio loša stvar za Ukrajinu.

Premijer Luksemburga Lik Friden imao je sličnu poruku.

„Treba da budemo uz Ukrajinu i svaki korak treba da bude preduzet sa Ukrajinom i u prisustvu Evropske unije. Budućnost Ukrajine se odlučuje u Evropi, a ne negde drugde“, rekao je on.

Holandski premijer Dik Šof je istakao da samo Ukrajina može da odredi uslove za pregovore, ali da Ukrajina još nije pokazala da je spremna to da uradi.

Iako se na samitu sa Zelenskim danas nije govorilo o mogućim pregovorima oni bi mogli uskoro da budu pokrenuti. Putin je danas izjavio da je spreman da se sastane sa Trampom u svakom tranutku, a Tramp se više puta zalagao za otvaranje pregovora između Rusije i Ukrajine.

Dok se čeka Evropljani žele iznad svega da se osiguraju da Ukrajina bude u snažnoj poziciji.

„Naši prijatelji a još više naši neprijatelji pažljivo prate kako ćemo nastaviti da podržavamo Ukrajinu. Naša podrška dakle treba da bude čvrsta“, rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.

Evropljani obećavaju najmanje 30 milijardi dolara finansijske pomoći Ukrajini u 2025. godini, od čega će joj veliki deo omogućiti da kupi oružje, kažu diplomate. Oni takođe žele da pomognu Ukrajini da prebrodi zimu u vreme kada Rusija svakodnevno gađa ukrajinsku energetsku infrastrukturu.

Upitan šta oseća pred skori dolazak Trampa u Belu kuću Zelenski je prvo rekao „Dobrodošao Donald“, a zatim je objasnio koliko je presudno da SAD ostanu uz Ukrajinu.

„Imam nameru da ga slušam, da čujem njegovo gledište i da izrazim naše. Nadam se da će me razumeti, jer bilo da smo političari ili poslovni ljudi svi smo ljudska bića i svi imamo, mislim iste emocije“, rekao je Zelenski.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari