Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski potvrdio je u video-poruci da je vojska njegove zemlje oslobodila strateški važan grad Izjum, kao i mnogo drugih naselja. U delovima istočne Ukrajine trenutno nema struje.
Ukrajinska vojska je, sudeći po rečima predsednika Volodimira Zelenskog, od ruskih trupa oslobodila strateški važan grad Izjum na istoku zemlje. Vojska je „oslobodila stotine naših gradova i sela“, među njima su Izjum, Balaklija i Kupjansk, rekao je Zelenski u video-poruci objavljenoj u nedelju uveče.
Pre toga su vlasti u Kijevu potvrdile prekid snabdevanja električnom energijom u većim delovima istoka Ukrajine. Odgovornost za to Ukrajinci su prebacili na Rusiju. Regioni oko Harkova i Donjecka na istoku Ukrajine su kompletno bez struje, potvrdio je predsednik Zelenski na Tviteru. „Ruski teroristi ostaju teroristi“, dodao je i optužio rusku stranu da se ne fokusira samo na vojne ciljeve, već i da ljude u Ukrajini želi da ostavi bez struje i grejanja.
Uništavanje infrastrukture
Guverner regiona Harkov saopštio je da su ruski napadi na „važnu infrastrukturu“ prekinuli snabdevanje električnom energijom i vodom. Hitne službe su na terenu i pokušavaju da stave pod kontrolu požare koji su izbili na nekim mestima, dodao je.
Guverner regije Dnjepropetrovsk optužio je ruske jedinice da su napale „energetsku infrastrukturu“ kako bi se osvetili za „poraz na bojnom polju“. Njegov kolega iz regiona Sumi preneo je da nestašica struje pogađa najmanje 135 gradova i sela.
U međuvremenu je u čitavoj Ukrajini bila oglašena vazdušna opasnost. Stanovnici Ukrajine preko društvenih mreža prenose da su čuli eksplozije. U harkovskom regionu, odakle su se neposredno pre toga povukle ruske snage, gradonačelnik istoimenog grada Harkiva, Ihor Terekhov, na Telegramu je napisao: „Ovo je gnusna i cinična osveta ruskog agresora za uspehe naše vojske.“
Kontraofanziva napreduje
Ukrajinske trupe su za to vreme nastavile kontraofanzivu na severoistoku i jugu zemlje. Guverner Oleh Sinjehubov saopštio je da je više od 40 naselja u Harkovu ponovno pod ukrajinskom kontrolom. Glavnokomandujući ukrajinske vojske, general Valerij Zalužnji, potvrdio je da je od pokretanja kontraofanzive početkom septembra oslobođeno oko 3.000 kvadratnih kilometara. Dve trećine te površine zauzeto je u veoma kratkom vremenskom periodu, dodao je portparol ukrajinskog generalštaba.
Rusija priznala gubitke
Rusko Ministarstvo obrane je na uobičajenom dnevnom brifingu prikazalo geografsku kartu na kojoj su se mogle videti razmere povlačenja. Prema navodima ruske strane, vojska te zemlje kontroliše samo jedan mali deo regiona koji se nalazi istočno od reke Oskol. Na brifingu dan ranije, na karti se moglo videti da ruske snage kontrolišu mnogo veće područje Ukrajine. Navode sukobljenih strana u ovom trenutku je, zbog stanja na terenu, teško nezavisno proveriti.
Nakon poraza u regionu Harkov, ruske jedinice se, prema navodima vlasti u Kijevu, povlače i iz delova južnog regiona Herson. U nekim mestima okupatori su već napustili svoje položaje, saopšteno je iz ukrajinskog generalštaba. U gradu Nova Kahovka ruski vojnici su, kako tvrde Ukrajinci, ispraznili jednu bolnicu, kako bi se u njoj „ukopali“. Ni te navode nije moguće nezavisno proveriti.
Kritike Putinovog saveznika
Kremlju odani čečenski predsednik Ramzan Kadirov za povlačenja iz Harkova optužio je rusku vojnu komandu: „Napravili ste greške i verujem da ćete iz toga izvući potrebne zaključke“, poručio je Kadirov ruskim vojnim komandantima preko Telegrama.
I dodao: „Ako u idućih dan-dva ne napravite neke promene po pitanju strategije specijalne vojne operacije, biću prisiljen da kontaktiram rukovodstvo Ministarstva odbrane i rukovodstvo Rusije kako bi im objasnio stvarno stanje na terenu.“ Posmatrači u izjavama Kadirova vide znakove mogućih napetosti unutar ruskih redova, piše DW.
Pritisak na kancelara
U Nemačkoj se, nakon poslednjih uspeha ukrajinskih snaga, ponovo rasplamsala diskusija oko isporuke oružja Kijevu. Predsednica Odbora za obranu u Bundestagu Mari-Agnes Štrak-Cimerman (FDP) apelovala je na kancelara Olafa Šolca (SPD) i ministarku odbrane Kristine Lambreht (SPD) da koriguju svoju dosadašnju rezervisanu politiku po tom pitanju. „Želim da kancelar promeni svoju liniju. Želim da ministarka odbrane promeni svoju liniju“, rekla je političarka nemačke Liberalne strane u ponedeljak ujutro za javni servis ARD.
Prema mišljenju Štrak-Cimerman, Nemačka bi Ukrajincima trebalo da pošalje oklopna vozila tipa „Marder“ i borbene tenkove „Leopard 2“. To je, dodaje, neverovatno važno i trebalo bi odmah da se uradi. Štrak-Cimerman poručuje „svima onima koji to još nisu shvatili, da se u ratnoj situaciji poput ove uspeh Ukrajine može podržati samo ako oni budu imali na raspolaganju oružje koje im je potrebno.“
Šolc i Lambreht su do sada bili protiv direktne isporuke oklopnih vozila „Made in Germany“. Tokom vikenda su se zahtevi za slanjem nemačkog naoružanja Kijevu mogli čuti i iz redova vladajućih Zelenih.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.