Šta znači "važno je poslati signal" i kakve je odgovore dobio Zelenski u Briselu za svoj "plan pobede"? 1Foto: EPA-EFE/OLIVIER MATTHYS / POOL

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je ceo dan u četvrtak u Briselu proveo sastajući se sa liderima Evropske unije i NATO-a. Kao rezultat toga, obećana je podrška Ukrajini, ali ne i „planu pobede“ koji je promovisao, a koji predviđa, između ostalog, zvanični poziv da se Ukrajina pridruži Severnoatlantskoj alijansi, piše Moskovski tajms (The Moscow Times).

Takav poziv je „jedini način da preživimo“, rekao je predsednik Ukrajine u intervjuu za Fajnenšel tajms, prenosi Moskovski tajms.

„Rat se neće završiti dok se Putin ne oseti primoranim da ga okonča. I on razume samo snagu. To ne zavisi od Rusije, već od volje naših partnera. Većina je na našoj strani. Ali moramo da stavimo pritisak na ostatak“.

Intervju je dao nakon što je predstavio svoj „plan pobede“ liderima 27 zemalja EU i sastao se sa liderima frakcija Evropskog parlamenta (nakon čega je čak i lider krajnje desnice, Francuz Žordan Bardela, objavio fotografiju rukovanja sa ukrajinskim predsednikom).

Među zakonodavcima nema „zamora od Ukrajine“, rekla je predsednica Evropskog parlamenta Roberta Mecola. „Važno je poslati signal“, rekla je ona o pozivu za pridruživanje NATO-u.

„Da pokažemo da ima prostora za odlazak, kao u slučaju pristupanja Ukrajine EU“.

Na Zapadu još uvek postoji umor od rata i sve je više nade za neki oblik rešavanja sukoba, priznala je pre neki dan finska ministarka spoljnih poslova Elina Valtonen.

„Ovo je stvarnost. I to postaje sve očiglednije“.

Pre nego što se Ukrajina pridruži NATO-u, u svakom slučaju, biće potrebno jasno razgraničenje granice kako bi bilo jasno kada se član kolektivne odbrane može primeniti, rekli su diplomate NATO-a za Associated Press.

„Bila bi velika greška misliti da je naša neodlučnost najbolji način za deeskalaciju“, kritikovao je predsednik Litvanije Gitanas Nauseda svoje evropske kolege.

Ali istovremeno, plan Zelenskog ne nudi nova rešenja, već sadrži tačke o kojima se zemlje EU godinama nisu mogle složiti, smatra on.

„U ovom planu nema ništa novo i ne vidim nikakva ozbiljna pitanja izneta za pregovarački sto. Radi se samo o našoj spremnosti i posvećenosti da podržimo Ukrajinu“.

Sam Zelenski smatra da rasprava o pozivu NATO-u podseća na prethodne rasprave o snabdevanju važnim vrstama oružja, kao što su rakete Patriot, moderni tenkovi, lovci F-16: reakcija je „potpuno ista“ – prvo zapadne zemlje odbijaju, zatim se polako sastaju na pola puta i na kraju se slože.

Bez poziva za članstvo koji bi „ojačao naše diplomatske napore da okončamo rat“, Ukrajina neće biti dovoljno jaka i moral njenih stanovnika i vojnika će pasti, rekao je Zelenski za FT.

Među ostalim članicama alijanse, koje još uvek treba ubediti, nisu samo mađarski premijer Viktor Orban, koji tradicionalno zauzima proruski stav i nazvao je plan koji je ukrajinski predsednik izneo u Vrhovnoj Radi dan ranije „više nego zastrašujućim“.

To je pre svega Nemačka, glavni evropski dobavljač oružja Ukrajini.

„Plan pobede Zelenskog je na stolu, ali ne možemo dati odgovor odmah ili za nekoliko sati ili dana“, rekao je novinarima nemački ministar odbrane Boris Pistorius.

„Mislim da je važan signal da će Ukrajina biti u NATO-u.“ Kada se to može dogoditi? Pistorius je samo odgovorio da još uvek ima mnogo pitanja koja treba rešiti.

Kancelar Olaf Šolc je bio određeniji. Odbacio je ključne tačke plana zbog straha od dalje eskalacije, prenosi Bild.

Šolc smatra da je prioritet odgovornost za osiguravanje da se rat između Rusije i Ukrajine ne pretvori u rat između Rusije i NATO-a. Stoga namerava da blokira brzi poziv Ukrajine u NATO i ponovio da ništa neće promeniti njegovu odluku da odbije da isporuči krstareće rakete Taurus Kijevu.

Zelenski u svom planu, u međuvremenu, traži od saveznika da omoguće upotrebu zapadnih raketa dugog dometa za napad na rusku teritoriju i obezbeđivanje naprednijeg oružja.

Danska premijerka Mete Frederiksen izrazila je snažnu podršku Ukrajini, nazivajući poziv NATO-u „najvažnijim osiguranjem koje se može dati zemlji“.

I generalni sekretar NATO-a Mark Rute spreman je da pomogne Ukrajini na sve raspoložive načine – ali ne i da pristane da izda poziv za članstvo Ukrajine u NATO odmah.

U sredu je rekao da savez sprovodi cilj koji je postavio bivši lider Jens Stoltenberg da Ukrajini pruži vojnu pomoć u vrednosti od 40 milijardi evra.

Ali što se tiče plana Zelenskog, on je napomenuo da „ne može reći da ga u potpunosti podržava jer postoje mnoga pitanja koja treba bolje razumeti“.

Na konferenciji za štampu sa Zelenskim u četvrtak, Rute, povremeno čak i prekidajući predsednika, rekao je: „Obezbedićemo Ukrajini sve što je moguće za vođenje rata. Ukrajina će biti članica NATO-a. Nema sumnje u to.“

Zelenski se retko osmehivao, prenosi Politico. „Vidiš? Imamo jedinstvo. Potrebno nam je još 32“, rekao je on, misleći na sve članice NATO-a.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari