Zelenski počeo da nervira Ukrajince: Treba mu doza realnosti 1Foto: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je svakog dana otkako traje ruska invazija održao barem jedno videoobraćanje naciji, pritom hvaleći vojsku, njeno napredovanje i neskriveno širio optimizam o toku rata. Što Ukrajincima polako smeta…

Takva politika primenjuje se na svim državnim nivoima, od ministarstava i lokalnih uprava do vojnih zapovednika i uključuje strogu cenzuru loših vesti kao što su, na primer, brojke ukrajinskih žrtava ili uspešni ruski vojni rezultati.

Realnost je da Ukrajina nije ostvarila planove koje je imala ove godine, što prvenstveno podrazumeva letnu protivofanzivu. Uz to, podrška Zapada slabi zbog fokusa prema Bliskom istoku i dojam je da se stvaraju sve jasnije tenzije između Zelenskog i njegovih zapovednika koji tvrde da se stvara jaz jer građani vide da poruke koje predsednik plasira u javnost ne odgovaraju situaciji “na terenu”.

“Potrebna mu je doza realnosti. Moramo biti hrabri kao što smo bili 24. februara 2022.”, rekla je za Financial Times osoba povezana s predsedničkom komunikacijskom strategijom dok ju je uporedila s onom na dan kada je Rusija započela invaziju.

Uz sve, politički suparnici počeli su otvoreno kritikovati Zelenskog, u prvom redu gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko. Nedavno ga je optužio predsednika za autoritarnost i uporedio s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

Iako Zelenski optimističan ton vidi kao jedini način da se razuvere oni sumnjičavi na Zapadu i učvrsti poverenje ukrajinskih firmi, koje su vitalni izvor poreznog prihoda za ratne napore, jasno je da ako se tako nešto čini na silu, može doći do kontraefekta. Upozoravaju na to ukrajinski stručnjaci zaduženi za komunikacijsku strategiju.

Irina Zolotar, savetnica i šefica komunikacija bivšeg ukrajinskog ministra obrane Oleksija Reznikova, rekla je da strategija optimizma ima težinu u početku te je pomogla Ukrajincima verovati u sebe i sposobnost da se odupru ruskoj invaziji, ali sad ih već polako zbunjuje.

“Očekivanja su prenaglašena i ne odgovaraju stvarnom stanju stvari. Umesto toga, vlada je trebala pokazati uravnoteženi realizam. Ovako, budi se nepoverenje na Zapadu i postavljaju se pitanja o nastavku finansijske pomoći Ukrajini”, smatra Zolotar.

Nešto je kritičniji bivši visoki politički zvaničnik i komunikacijski stručnjak, koji je želeo ostati anoniman u izjavi za Financial Times.

“Time se potkopava poverenje. Ponekad tuča, odnosno, prenošenje onoga što se događa u stvarnosti, govori više od lepo upakovane fotografije tuče”, objasnio je i dao primer sukoba u Bahmutu.

Rusi su tamo proglasili pobedu u maju, ali Zelenski je i u julu nastavio tvrditi da borbe i dalje traju, da ništa nije izgubljeno. Zapad je, istovremeno, ponavljao da taj grad strateški nije bitan i da fokus treba okrenuti na bitnije frontove, Zelenski je išao po svom.

“Time je prikrio neverovatne nivoe iscrpljenosti, patnju hilajda porodica, ogroman broj mrtvih svakog dana, a pojačao je napetost i proširio sumnju u pobedu”, kazao je bivši visoki zvaničnik te napomenuo da u inozemstvu tako nešto sve više deluje kao propaganda, a to nikako ne može biti dobar znak.

Iako, napominje Financial Times, poverenje građana u Zelenskog još uvek jeste na visokom nivou, kao i motivacija za pobedu u ratu, prikrivanje realnosti dugoročno može kreirati kontraefekt, prenosi N1.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari