Podvodni zemljotres magnitude šest, prema Japanskoj meteorološkoj agenciji (JMA), zabeležen je danas kod obale departmana Fukušima na severoistoku Japana, ali nije izdato upozorenje na cunami.
Lokalni mediji nisu do sada javili da ima štete ili nastradalih.
Američki geološki institut procenjuje da je jačina tog zemljotresa magnitude 6,1.
Potres koji se osetio i u Tokiju dogodio se dan posle snažnog zemljotresa u Tajvanu u kome je poginulo devet osoba, više od 1.000 povređeno, a načinjena je i velika materijalna šteta.
Taj potres magnitude iznad sedam je najsnažniji potres koji je pogodio Tajvan u poslednjih 25 godina, a posle njega su izdata upozorenja za cunami u Tajvanu, Okinavi na jugozapadu Japana, kao i na Filipinima, ali je upozorenje ukinuto nekoliko satai kasnije.
Japan i Tajvan često imaju potrese i da bi umanjili štetu primenjuju ekstremno stroge mere gradnje. Stanovništvo se takođe redovno obučava o hitnim merama koje treba preduzeti u slučaju prirodnih katastrofa.
U Japanju je tokom prošle godine zaeleženo 2.227 potresa intenziteta jedan ili višeg na japanskoj skali šindo koja obeležava seizmičku jačinu, prema Japanskoj meteorološkoj agenciji.
U potresu u Fukušimi u kome je razoreno više departmana na severoistoku zemlje u 2011. godine poginulo je ili nestalo oko 20.000 ljudi.
Podvodni potres magnitude 9,0 je izazvao ogroman cunami na severoistoku zemlje koji je izazvao nuklearnu katastrofu u centrali Fukušima Daiči, najgoru ikada posle Černobila 1986.
Posle današnjeg potresa nije primećena nikakva anomalija na centrali Fukušima Daiči, preneo je operator centrale na kojoj se i dalje radi na dekontaminaciji i zatvaranju.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.