Za iransku naciju je bio deprimirajući rezultat utakmice njihove fudbalske reprezentacije (Tim Meli) protiv Portugalije (1:1) pošto su se njim oprostili od daljeg učešća na Svetskom prvenstvu u Rusiji.
No, ovaj šampionat bio je pobeda za iranske žene koje su prvi put posle 37 godina mogle da dođu na stadion Azadi (Sloboda) u Teheranu, da preko ogromnih TV ekrana gledaju utakmice svoje reprezentacije.
Poslednji put je Irankama bilo dozvoljeno da uđu na Azadi 5. oktobra 1981, tokom lokalnog teheranskog derbija, pre nego što je stupila na snagu zabrana, deo sveobuhvatnih reformi posle Islamske revolucije. Sada je Irankama bilo dozvoljeno da utakmice kvalifikacija u grupi B protiv Španije (0:1) i Portugalije prate na Azadiju i bodre reprezentaciju. Sa bojama nacionalne zastave na obrazima slobodno su iskazivale da je i njih obuzela groznica Svetskog prvenstva koja trese čitavu zemlju.
To se smatra važnim napretkom za državu u kojoj žene koje gledaju muške sportove, sa odnedavnim izuzetkom odbojke, mogu biti čak uhapšene, novčano kažnjene ili osuđene. Kapiten iranske reprezentacije Masud Šodžaei je podržao promenu kazavši da „bi trebalo uspostaviti praksu da ženama bude dozvoljeno da i ubuduće mogu da posećuju stadione“.
Španski reprezentativac Serhio Ramos, kapiten Real Madrida, je tvitovao: „One su večeras pobedile. Nadajmo se da je to prva od mnogih pobeda.“ Međutim, teško je reći da li će ova istorijska dozvola biti proširena.
Iranski aktivisti već dugo vode borbu za pravo žena da prisustvuju fudbalskim utakmicama sa muškarcima. Policija je u martu pritvorila 35 žena kada su pokušale da gledaju utakmicu na Azadiju i privuku pažnju predsednika Svetske fudbalske organizacije (FIFA) Đanija Infantina, oca četiri kćeri. Iranski predsednik Hasan Rohani je obećao Infantinu da će zabrana navijačicama da prisustvuju utakmicama biti „jednog dana“ ublažena.
Prema telefonskoj anketi Iranske studentske agencije za istraživanje, među 1.031 osoba je 61 procenat ispitanika podržao dozvolu ženama da sa muškarcima budu na stadionima. Protiv se izjasnilo 37 procenata.
Razlozi koji se navode protiv prisustva žena sportskim nadmetanjima variraju od nedostatka bezbednosti za njih na velikim stadionima do zaštite od uobičajenih nepriličnih komentara muškaraca tokom utakmica. Kada je bivši konzervativnji predsednik Mahmud Ahmadinežad, u jednom trenutku podržao ideju da ženama bude dozvoljen ulaz na stadione, verske vođe, koje su ga pre toga podržavale, usprotivile su se. Ajatola Makarem Širazi je upozorio da se na stadionima svuda po svetu odvijaju scene nasilja, pa čak i ubistava.
Atmosfera dobrog raspoloženja je preovlađivala među navijačima, čitavim porodicama, na Azadiju dok su utakmice u Rusiji pratili na ekranu postavljenom između portreta iranskog vrhovnog vođe, ajatole Ali Hamneija i osnivača Islamske republike, ajatole Ruholaha Homeinija. Na iranskim medijskim veb stranicama, od konzervativnih do reformističkih, objavljene su slike Iranki koje zajedno sa muškarcima na stadionu bodre Tim Meli.
Na poluvremenu utakmice sa Portugalijom, sa podijuma na terenu Azadija, poznata glumica Behnuš Bahtiari, veliki navijač teheranskog tima Persepolis, rekla je hvala predsedniku Rohaniju za to veče, uz nadu da će slične prilike uslediti. Rohani, umereni konzervativac, u drugom mandatu posle pobede na izborima maja 2017, ponavlja da želi da vidi žene na sportskim stadionima, ali da se tome žestoko suprotstavljaju pristalice čvrste linije.
Posle utakmice, navijači, žene i muškarci, slavili su na ulicama do duboko u noć. Mada dramatičan, nerešen rezultat protiv Portugalije je Irancima bio delotvoran sedativ u nizu loših vesti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.