Žene protestovale od Gibraltara do Seula 1

Povodom Međunarodnog dana žena, 8. marta, žene širom sveta danas su protestovale zbog nejednakosti polova i seksualne diskriminacije.

Radnice u Španiji pridružile su se, kako se navodi, „nezapamćenom štrajku“, uz obustavu rada od 24 časa, koji su podržali brojni sindikati i neke od najznačajnijih političarki. Organizatorke štrajka su pozvale žene da obustave rad, da troše novac i da ne obavljaju nikakve kućne poslove tog dana. Protesti u Madridu, Barseloni, Bilbau i Valensiji bili su najveći među protestnim šetnjama koje su organizovane na oko 200 lokacija širom zemlje sa sloganom “ako mi stanemo, svet će stati”. Zbog štrajka više od 300 vozova u Španiji nije saobraćalo, a metro u Madridu je takođe obustavio neke od linija. Štrajk je organizovala Osmomartovska komisija, čiji manifest zahteva “društvo bez seksističke represije, eksploatacije i nasilja” i kaže da žene “ne prihvataju lošije uslove za rad i manje plate od muškaraca na istom poslu”.

List Pais piše da je anketa koju je sproveo, i u kojoj je učestvovalo 1.500 ljudi, pokazala da 82 odsto ljudi podržava štrajk, dok 76 odsto smatra da žene u Španiji imaju teži život od muškaraca. Feminističke grupe su zahtevale da se štrajku pridruže samo žene, kako bi se pokazalo koliko je važno njihovo „odsustvo“, ali španski zakon ne dozvoljava jednopolne štrajkove. Bilo je i onih koji su se protivili štrajku. Vladajuća Narodna partija tvrdi da su protesti “za feminističke elite, a ne za stvarne žene sa svakodnevnim problemima”.

Međutim, dve od pet ministarki u španskoj konzervativnoj vladi, ministarka poljoprivrede Izabel Garsija Teherina i predsednica madridskog regiona Kristina Sifuentes, najavile su za juče minimum rada. Gradonačelnice Madrida i Barselone, Manuela Karmena i Ada Kolau, su takođe podržale štrajk. Glumica Penelope Kruz je otkazala sve javne planirane događaje i rekla da će učestvovati u “domaćem štrajku”, rekavši da će se o deci na Međunarodni dan žena brinuti njen suprug, takođe glumac, Havijer Bardem. Prema podacima statističke agencije Evropske unije, Eurostat, u Španiji su žene plaćene između 13 i 19 odsto manje nego njihove muške kolege u javnim i privatnim sektorima.

U Kini, studenti prestižnog Univerziteta Cinghua Međunarodni dan žena su obeležili transparentima šaljive sadržine na temu predloženog ustavnog amandmana o ukidanju ograničenja mandata predsednika, a jedan transparent je nosio poruku da ni “mandat nečijeg momka ne bi trebalo da bude ograničen”, prenosi AP. Stotine aktivistkinja u ružičastim i ljubičastim košuljama protestovale su na Filipinima protiv predsednika Rodriga Dutertea, za koga tvrde da je među najgorim kršiocima prava žena u Aziji. U Avganistanu, gde su se tokom talibanske vladavine mnoge žene plašile da izađu iz kuća, žene su se okupile u Kabulu u znak obeležavanja 8. marta, ali i da bi podsetile svoje lidere da ostaje još mnogo toga da se uradi kako bi Avganistanke dobile pravo glasa, da bi im se obezbedilo obrazovanje i da bi se zaštitile od rastućeg nasilja. I u Indiji su žene marširale glavnim gradom kako bi skrenule pažnju na nasilje u zemlji, seksualne napade i diskriminaciju kad je reč o zapošljavanju i visini zarada.

Protesti protiv seksualnog nasilja održani su u Rumuniji, koja je jedna od zemalja sa najvećom stopom nasilja u EU. Skup u znak odbrane prava radnica organizovan je i u centru Seula, gde je održan protest u znak podrške pokretu #MeToo, a mnoge žene su bile u crnom, i tražile da se seksualni napasnici privedu pravdi, kao i rešavanje pitanja kao što su razlike u platama žena i muškaraca. Slični protesti organizovani su širom Azije, Bliskog istoka, Evrope i američkog kontinenta. Grupa katolikinja se sastala u Rimu da bi zatražila veće ušešće žena u upravljanju crkvom. Bi-Bi-Si piše da je bivša predsednica Irske Meri Mekalis katoličku crkvu opisala kao “carstvo mizoginije”.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari