Poljski premijer Mateuš Moravjecki sukobio se s predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen i članovima Evropskog parlamenta nakon što je optužio institucije EU da nastoje da njegovu zemlju pretvore u provinciju.
Tokom žučne debate u Evropskom parlamentu u Strazburu, gde su evropski poslanici više puta povukli paralelu između situacije u Poljskoj i Bregzita, Moravjecki je rekao da je Evropski sud pravde odgovoran za „revoluciju koja se pomalja“ koja potkopava suverenitet zemlje.
On je takođe optužio „političare EU“ da nastoje da ucenjuju njegovu vladu da se povinuje „centralnoj vlasti“, što predstavlja osvrt na apele da se Poljskoj umanje fondovi iz Brisela zbog nedavne presude Ustavnog suda zemlje da ključni elementi zakona EU nisu u skladu s poljskim Ustavom.
Moravjecki je rekao da njegova vlada neće prkositi Ustavnom sudu, pošto je pozvao institucije EU da predstave narodu viziju unije kao „suverene države“. On je osudio tvrdnje o „pravnom Polegzitu“ kao „laži“.
„Ako bismo se složili u vezi s glavnim principom, to bi podrazumevalo da EU prestane da bude zajednica suverenih država i da se svršenim činom EU preobrazi u evropsku državu s centralizovanom vlašću gde evropske institucije mogu da prinude takozvane provincije da rade onako kako centralna vlast želi. To nije ono što smo se dogovorili u ugovorima“, rekao je Moravjecki, preneo je Gardijan.
On je dodao da „je potrebna suverena odluka o suverenim odlukama suverenih država članica“.
„Tako da ono što možemo sada da uradimo jeste da pristanemo na sve pokušaje ograničavanja suvereniteta Poljske i možemo da pristanemo na postepeno širenje kompetencija Evropskog suda pravde – ono što sada primećujemo jeste revolucija koja se postepeno pomalja putem presuda Evropskog suda pravde – ili možemo da odbijemo. Ako želite višenacionalnu državu u Evropi, zašto ne tražite i ne dobijete pristanak svih suverenih zemalja članica“, rekao je Moravjecki.
Poljska vladajuća Partija prava i pravde (PiS) i Evropska komisija koju podržava Evropski parlament su u konstantnom sukobu poslednjih pet godina zbog reformi pravosuđa zemlje za koje se tvrdi da potkopavaju nezavisnost sudstva.
Ovo pitanje je ponovo dospelo u centar pažnje nakon što je poljski najviši sud ranije ovog meseca doneo presudu prema kojoj glavni članovi ugovora EU, uključujući onaj koji nalaže da će zemlje članice preduzeti „odgovarajuće mere“ da bi ispunjavale svoje obaveze koje imaju prema zakonu EU, nisu obavezujući.
Pojedini komentatori i političari visokog ranga, uključujući francuskog ministra za evropska pitanja Klementa Bona, odluku suda ocenjuju kao skriveni plan za Polegzit.
Predsednica Evropske komisije koja je u Evropskom parlamentu govorila pre Moravjeckog rekla je da je „izuzetno zabrinuta“ da je presudom poljskog suda dovedena u pitanje budućnost EU kao zajednice zemalja članica sa zajedničkim zakonom.
„Već izvesno vreme smo zabrinuti za nezavisnost sudstva. Sudijama je ukinut imunitet i prinuđeni su da se povuku s pozicija bez opravdanja“, ukazala je Fon der Lajen, dodajući da to ugrožava nezavisnost sudstva, što je stub vladavine prava.
Uprkos izvesnom broju preduzetih mera, naglasila je, situacija se pogoršava. „Preduzeli smo izvesan broj mera. I dalje redovno vodimo dijalog. Ali se situacija nažalost pogoršava. I to nije samo stav Komisije. To je ono što su potvrdili i Evropski sud pravde i Evropski sud za ljudska prava. I sada je to kulminiralo u najnovijoj presudi poljskog Ustavnog suda“, rekla je predsednica Evropske komisije.
Fon der Lajen je ukazala da Komisija ima na raspolaganju različite opcije, uključujući polugu za novi „mehanizam uslovljavanja i druge finansijske instrumente“, za smanjenje finansija iz Brisela preko budžeta EU i fonda za oporavak od pandemije.
Gi Verhofštat, bivši premijer Belgije, jedan je od članova Evropskog parlamenta koji su optužili poljsku vladu da koristi retoriku pobornika Bregzita u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Evropski parlament će glasati o rezoluciji kojom se „snažno osuđuje odluka neligitimnog ’ustavnog tribunala’ od 7. oktobra 2021. kao napad na evropsku zajednicu vrednosti i zakona kao celine“.
U njoj će se dodatno pohvaliti „na desetine hiljada poljskih građana koji su izašli na mirne masovne ulične proteste, boreći se za svoja prava i slobodu kao evropski građani“.
Teri Rajntke, članica Evropskog parlamenta iz redova Zelenih, obratila se Moravjeckom koji je sedeo s njene leve strane:“Većina Poljskih građana se ne slaže s vama – oni žele da žive u snažnoj Poljskoj u snažnoj Evropskoj uniji“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.