predizborna debata u SADFoto: Betaphoto (AP Photo/Morry Gash)

Kandidati za predsedničku nominaciju Republikanske stranke razmenili su noćas oštre poruke tokom prve debate u procesu unutarpartijskih izbora za učesnika predsedničke trke u SAD.

U debati nije učestvovao bivši predsednik SAD Donald Tramp, koji važi za favorita u trci za republikansku predsedničku nominaciju iako su protiv njega podignute četiri optužnice u vezi sa nastojanjem da poništi rezultate predsedničkih izbora 2020, na kojima je izgubio od demokrate Džozefa Bajdena.

Šest od osam kandidata za republikansku predsedničku nominaciju reklo je noćas da bi podržali Trampa ako bude kandidat te partije na predsedničkim izborima u novembru 2024, čak i u slučaju da bude osuđen za neko krivično delo, navodi agencija Rojters.

Da bi podržali Trampa u duelu protiv kandidata Demokratske stranke, što će najverovatniji biti Bajden, rekli su potpredsednik SAD od 2017. do 2021. Majk Pens, guverner Floride Ron Desantis, tehnološki preduzetnik Vivek Ramasvami, bivša ambasadorka SAD u UN Niki Hejli, senator iz Južne Karoline Tim Skot i guverner Severne Dakote Dag Bergam.

Sa druge strane, bivši guverneri Nju Džersija i Arkanzasa, Kris Kristi i Ejsa Hačinson, kritikovali su Trampa zbog pokušaja da poništi rezultate izbora 2020. godine i nisu podigli ruku na pitanje da li bi ga podržali u trci za Belu kuću protiv kandidata Demokratske stranke.

Kristi je rekao da je Trampovo ponašanje posle izbora 2020. godine „ispod nivoa predsednika SAD, bilo da verujete da su optužbe (o navodnoj izbornoj prevari) tačne ili pogrešne“, na šta je publika reagovala negodovanjem i zvižducima.

Do izbora je ostalo nešto više od 14 meseci, a 77-godišnji Tramp je i dalje ubedljiv favorit za republikansku predsedničku nominaciju, iako su protiv njega podignute četiri optužnice.

Tramp nije želeo da učestvuje u debati, već je umesto toga dao intervju konzervativnom političkom komentatoru Takeru Karlsonu, koji je počeo da se emituje na društvenoj mreži Iks neposredno pre početka debate. Tramp je na taj način želeo da odvrati birače od gledanja debate, a 46-minutni intervju gledalo je oko 74 miliona korisnika platforme.

Umesto da kritikuju Trampa, koji im je glavni rival u trci za republikansku nominaciju, većina kandidata je odlučila da kritikuje prisutne učesnike debate, zapravo se boreći za poziciju „broj dva“.

Ramasvami, 38-godišnji preduzetnik u oblasti tehnologije i politički novajlija, koji veoma dobro stoji u novijim anketama, bio je izložen seriji uvreda od iskusnijih rivala.

Majk Pens je rekao da republikancima „ne treba novajlija“ kao predsednički kandidat, dok je Kris Kristi optužio Ramasvamija da zvuči kao robot, odnosno „čet dži-pi-ti“.

Ramasvami je oštro odgovorio na napade, opisujući sve na bini kao „potkupljene“ i optužujući guvernera Floride Desantisa, kome se daju najveće šanse posle Trampa, da je „pion komiteta za političku akciju“. Ti komiteti prikupljaju velike sume novca od korporacija i pojedinaca da bi ih donirali kandidatima koje podržavaju.

Niki Hejli, bivša guvernerka Južne Karoline, i senator Tim Skot iz te savezne države pokušali su da potisnu Desantisa i predstave se kao najbolja alternativa Trampu.

Za Desantisa, čija popularnost polako, ali konstantno opada u anketama, debata je bila prilika da odvrati pažnju od problema koji su proteklih nedelja pratili njegovu kampanju i rezultirali promenom kadrova u izbornom štabu.

Učesnici debate su kritikovali i predsednika SAD Džozefa Bajdena, tvrdeći da je američka ekonomija u lošem stanju.

Desantis je rekao da su SAD „u stanju opadanja“ i da je neophodno „obustaviti Bajdenovu ekonomsku politiku kako bi porodice iz srednje klase ponovo imale šanse za uspeh“.

Iako se američka ekonomija pokazala iznenađujuće snažnom, uprkos predviđanjima da zemlju čeka recesija, ankete pokazuju da mnogi birači, uključujući većinu onih koji su podržali Bajdena 2020. godine, smatraju da se stanje ekonomije pogoršalo tokom njegove prve tri godine u Beloj kući zbog uporne inflacije.

Debata je održana četiri i po meseca pre prvih unutarpartijskih predizbora u Ajovi, i dan pre nego što Tramp treba da se preda sudu u Atlanti, zbog optužnice da je pokušao da poništi izborne rezultate 2020. u toj saveznoj državi.

Ankete pokazuju da većina birača republikanaca smatra da su optužbe protiv Trampa politički motivisane, što delimično objašnjava njegovo dobro kotiranje u trci za predsedničku nominaciju.

Prema najnovijoj anketi koju su ovog meseca sproveli Rojters i Ipsos, Tramp može da računa na podršku 47 odsto republikanaca na nacionalnom nivou, a Desantis na 13 odsto. Svi ostali kandidati imaju manje od 10 odsto podrške.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari