Žuti karton za Saudijce 1Foto: EPA/ MICHAEL REYNOLDS

Glasanje u američkom Senatu (63 – 37) u korist mere da se okonča američka podrška saudijskom ratu u Jemenu, mediji u SAD ocenjuju istorijskim ukorom na račun Saudijske Arabije.

Takođe, ovo je politički udarac i za predsednika SAD Donalda Trampa i njegove umerene reakcije na slučaj ubijenog saudijskog disidenta DŽamala Kašogija. Tačnije, njegovog svesnog izbegavanja da prizna dokazanu vezu između saudijskog princa i ubistva novinara i preduzme mere protiv tamošnjeg rukovodstva imajući u vidu da sve istrage pa i izveštaj CIA upućuju na krivicu krunisanog princa Mohameda bin Salmana – navode u komentarima američki mediji.

Iako je ovo glasanje samo inicijalni proceduralni korak, ipak predstavlja svojevrstan izazov odnosima između Arabije i Sjedinjenih Država. Glasanje je odraz frustracija jer Tramp uporno brani Bin Salmana i drži se njegovog negiranja krivice za ubistvo Kašogija. Glasanje u Senatu uvod je u dalju debatu o američkoj podršci Saudijskoj Arabiji.

„Frustracija senatora dostigla je vrhunac kratko pre samog glasanja na sastanku iza zatvorenih vrata kada se razgovaralo o Saudijskoj Arabiji, Kašogiju i Jemenu sa državnim sekretarom Majkom Pompeom i ministrom odbrane DŽimom Matisom. Ne i sa šeficom CIA Đinom Haspel koja nije prisustvovala brifingu“, piše Vašington post. To što nje nije bilo je toliko naljutilo senatore da je jedan od najbližih predsednikovih kongresnih saveznika pretio ne samo da će glasati za rezoluciju o Jemenu već da će uskratiti podršku „svakom ključnom glasanju“ sve dok Haspel ne dođe u Kapitol Hil na brifing, piše list.

„Neću da prolazim kroz ovo“, reči su senatora Lindzi Grejema dodavši da ništa ne želi da radi dok ne čuju reč iz CIA. U saopštenju, portparol CIA Timoti Baret kaže da je sama pomisao da je neko rekao direktorki CIA da ne prisustvuje brifingu laž. On je dodao da je Haspel, koja je putovala u Tursku kako bi saslušala snimak Kašogijevog ubistva i pregledala dokaze o ovom slučaju, informisala kongresne lidere i članove Obaveštajnog komiteta Senata o svemu tome. Tramp, Pompeo i savetnik za nacionalnu bezbednost DŽon Bolton ukazali su da nisu oslušali snimak ubistva i ne vide razlog za to.

Stav Pompea je onaj koji vlada u Beloj kući – da nema direktne veze između princa i ubistva Kašogija. Pompeo brani i nastavak podrške SAD Saudijskoj Arabiji u Jemenu jer bi povlačenje navodno potkopalo napore da se postigne mir. Takođe bi ohrabrilo, tvrdi Pompeo, Hute i Iran.

Pritisak na Trampa sada je veliki ne samo da pošalje Haspel u Kapitol hil već da preduzme konkretne korake i pripiše odgovornost Bin Salmanu pre nego što Senat povuče naredni potez, verovatno već naredne nedelje.

„Postoje načini na koje administracija pa čak i samo retorički može pomoći promeni dinamike“, kaže predsednik Komiteta za spoljne odnose Senata Bob Korker, republikanac iz Tenesija. On je dodao: „Imamo problem ovde. Razumemo da je Saudijska Arabija naš saveznik, ali mi gledamo ubijanja nevinih ljudi, a takođe imamo i krunisanog princa koji je izvan kontrole.“

Bela kuća i Senat već više od godinu dana svesno se drže nekog statusa kvo vezano za Saudijsku Arabiju a sve je veći broj senatora koji podržavaju napore da se obustavi prodaja naoružanja kraljevini i drugi vidovi vojne podrške saudijskoj koaliciji u Jemenu. Ubistvo Kašogija pojačalo je spremnost da se konačno uputi „žuti karton“ Arabiji. Ukoliko Tramp tokom vikenda preduzme agresivnije mere to bi moglo da umiri senatore poput Korkera od glasanja i označi početak debate o „jemenskoj“ rezoluciji.

Rezolucija o Jemenu, koju su izradili senatori Berni Sanders, nezavisni poslanik, i Majk Li, republikanac iz Jute, podseća na Rezoluciju o ratnim ovlašćenjima iz 1973. ( ili zakon o ratnim ovlašćenjima koji je imao za cilj da proverava ovlašćenja predsednika da uvodi Sjedinjene Države u oružani sukob bez saglasnosti Kongresa). Pojedini republikanci pretpostavljaju da bi neki senatori mogli da ublaže rezoluciju amandmanima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari