Beograd otvoren grad 1

Nedavni građanski protest „Stop krvavim košuljama“ protiv nasilja, na ulicama Beograda, iznenadio je i vlast i opoziciju.

Očekivano su reagovali mediji pod kontrolom vlasti, propuštajući taj događaj kroz simboličku mašinu „reality simulacije“, vrstom fatamorgane sopstvenog novogovora.

Obračun sa autentičnim značenjem događaja preko samog jezika, upućivao je nehotice na reč TOKSIČNO, koju je Oksfordski rečnik proglasio za reč godine. Odnoseći se doslovno, a ne simbolično, na fluidnost u nas, pojmova; vlast, opozicija, demokratija, desnica ili levica. Otuda potreba za novim rečnikom „nevinog značenja“, koji bi izrazio samu bit društvenih pojava.

I pored Orvelovog „novogovora“ XXI veka, vrsta „specijalnog rata“ vodi se danas jezikom i rečju kao maskom falsifikovane realnosti. U pitanju je SIMULAKRUM, prerušavanje.

Izveštavanje o ovom protestu, pokazalo je srodnost mentaliteta onih koji pišu, na suprotstavljenim stranama. Otuda i takozvana opoziciona poslanica, građanski protest procenjuje, pre svega, da li je bilo dovoljno mladih, kao da je reč o nekadašnjem omladinskom sletu.

Bavljenje vođom na vlasti, govori o zavisnosti od autoritarnog mišljenja. Zato prvo pogled na organizatore protesta, a ne na samo zbivanje.

Uprkos medijskog mraka, građanski protest po odzivu i mirnom toku, uspeo je, potvrđujući opet da Beograd ima, i pored zatvorenih trgova „rušilištima“ i razrovanih blatnjavih ulica svetleće okićenih – neutihli urbani duh.

Autorka je pisac knjige Beograd kao autobiografija

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari