Za poznatog pisca Čestertona, engleski pab bio je ne samo mesto spontane slobode, već i nedvosmislen znak engleskog identiteta.
Pitanje identiteta nametnulo mi se kada sam ugledala autobuse na ulicama Beograda, sa dovedenim građanima iz unutrašnjosti Srbije, da bi pozdravili stranog državnika kao svog lidera. To identitetsko pitanje zračilo je sa kontratransparenta i natpisa „1 od 300 miliona“, kopirajući poruku građanskog protesta „1 od 5 miliona“. Ali, dok je građanski pokret Beograda, kao i engleski pab u srcima njihovih gradova, stvarao živa jezgra autohtone samosvojnosti, dotle je transparent podrške ruskom predsedniku, ukazivao na krizu identiteta sadašnje vlasti.
Jer je poruka „1 od 300 miliona“, zračila ukidanjem sopstvene samobitnosti. Srpski identitet se video u retrogradnoj fantaziji o plemenskom pripadanju i nestajanju u korpusu slovenskog bratstva.
Ali, Beograd je kao i „Srbija velika tajna…“ a otpor svakom pokoravanju i utapanju u druge, pokazuju 90-e, i sada protesti Beograda i Pobunjenih gradova, oglašavajući svoj identitet nezavisnih, dostojanstvenih ljudi. Ne mereći ga brojnošću, dodavanjem čak broja drugih naroda, nego duhom srpske istorijske pobune oduvek, protiv sputavanja građanske slobode.
Poput Engleske koja je definisala sebe kroz mesta javne reči, pab i pozorište, tako i Srbija stvara svoj građanski identitet uličnim protestima, poput javnog parlamenta , glasajući za slobodu i demokratiju.
Autorka je pisac knjige Beograd kao autobiografija
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.