Visoke temperature poslednjih nekoliko dana podstakle su mnoge mlađe Beograđane da se rashlade u Savskom jezeru. Međutim, spasioci JP Ada Ciganlija uspeli su da ih u tome spreče i podsete da je kupanje u hladnoj vodi jezera opasno.


Pripreme kupališta na Adi Ciganliji su završene, i čim temperatura vode u Savskom jezeru poraste do 22 stepena, počeće zvanična sezona kupanja. Inače,ovog leta i makiška strana jezera zvanično je proglašena kupalištem.

Na kupalištu tokom sezone, svakodnevno od 10 do 19 sati, dežuraće i do 50 spasilaca i pet ekipa Hitne pomoći. Kao i prošlog leta, o bezbednosti kupača, sa dva skutera i čamcem, spasioci će motriti i sa vode. JP „Ada Ciganlija“ uvelo je i noćne spasilačke patrole.

Makiški deo obale već godinama se uređuje i obezbeđuje kao da ima zvaničan status kupališta. Međutim, na desnoj strani nedostajali su hemijski toaleti i tuš platoi koji će biti postavljeni do početka sezone kupanja, tako da će skoro cela obala jezera imati zvaničan status kupališta.

Kvalitet vode u jezeru trenutno ima prvu kategoriju. Za vreme letnje sezone, kada se na Adi okupi oko 150.000 ljudi, ta kategorija varira između prve ili druge. I druga kategorija vode je odgovarajuća, čak i za piće u vanrednim situacijama.

Savsko jezero je propusno, i u prednjem delu postoji taložnik, te na dno pada sav krupan i mehanički otpad. Kada voda pređe u Savsko jezero u kojem se ljudi kupaju, biljke je dodatno pročišćavaju, a voda zatim otiče u Savski rukavac sa druge strane jezera. To je razlog zbog kog se visina vodene trave uvek održava na predviđenoj visini.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari